'Son Kale' Steam de Zamlandı: Türkiye’deki Oyunseverlerin Hevesini Kırıp İsyan Etmesine Yol Açan Haklı Sebepler

147
29
11
5
0
Oyun sektörü, her geçen yıl daha da gelişmeye devam etse de maalesef son zamanlarda ülkemizde geriye doğru gitmeye başladı. Bizler de birçoğumuzun favori aktivitesi olan oyun oynamanın Türkiye’deki zorluklarını konu alan bir içerik hazırlayarak hep birlikte dertleşmek istedik.

Ülkemizdeki yüksek dolar kuru, her şeyi olduğu gibi oyunları da fazlasıyla etkiledi. Her geçen gün yeni zam haberleri ile karşılaşmaya, oyunların henüz daha çıkmadan dahi zamlandığına şahit olmaya başladık.

Bu zamlar artık öyle bir hâle geldi ki bazı oyunlar ülkemizi yasaklı bölgeler listesine ekliyor, değişken kur sebebiyle ön sipariş sürecini çok daha geç bir şekilde başlatmayı tercih ediyorlar. O hâlde gelin, yaşanan tüm bu sıkıntılara hep birlikte göz atalım.

Oldu da oyunu oynayabileceğimiz cihazı zor bela ayarladık, peki bu oyun fiyatlarına karşı ne yapacağız, hani son kale Steam’di?

Özellikle artan donanım fiyatları, dünya genelinde çip krizi, enflasyon ve sürekli olarak gelen zamlar ile birlikte oyun dünyasında pek çok sorun yaşamaya başladık. Bu sorunların küçük bir kısmı dünya genelinde de yaşanıyor olsa da bizim gibi değişken ekonomili ülkelerde çok daha fazla hissediliyor.

Bir PlayStation 5 veya Xbox Series X’in 17-18.000 TL barajını geçtiği bu dönemlerde, oyunların da 1.000 TL’den daha yüksek meblağlar ile çıkmaya başladığına şahit olduk. Türkiye’de oyunculuğun son kalesini her zaman Steam olarak görürken, bir anda en güvendiğimiz platformu da kaybettik.

Haftalar önce oyun yayıncıları, oyunlarının Steam fiyatlarını artık elle güncellemeye başlamıştı. Fakat Ekim 2022'de Steam'de oyuncuları üzen bir güncelleme yaşandı. Yıllardır geliştiricilere dolar kurunu 1,8 TL olarak almasını öneren Steam, bu kuru 10 TL'ye yükseltti. Güncellemenin ilk etkisini de RimWorld'ün yeni DLC'sinde gördük.

Steam'in kur güncellemesiyle birlikte Left 4 Dead 2 ve Portal gibi eski oyunların fiyatları bile artık üç haneli seviyelere ulaştı. 18,50 TL'lik Left 4 Dead 2 ve Portal'ın yeni fiyatı 105 TL oldu...

Ülkemizdeki oyunculuğun son direnişi olan abonelik sistemleri, aynı zamanda oyun dünyasının geleceğini oluşturuyor.

Sürekli olarak yükselen oyun fiyatları bizleri üzmeye devam etse de ülkemizdeki oyunculuğun tek çaresi olarak görebileceğimiz abonelik sistemleri de tam zamanında yükselişe geçti diyebiliriz. Oyun dünyasının da geleceğini şekillendirecek olan Xbox Game Pass ve yeni PlayStation Plus gibi sistemler, ülkemizde sundukları yerel fiyatlandırma ile PC, Xbox ve PlayStation kullanıcılarına aylık düşük bir ücret karşılığında devasa bir oyun kütüphanesi vadediyorlar.

Türkiye’ye tam yerel fiyatlandırma desteği sağlayan bu abonelik sistemlerinin ileriki yıllardaki fiyatları ne olur henüz bilmesek de bu şirketlerin, Türkiye de dâhil olmak üzere birçok ülke için yerel fiyatlandırma sağladığını ve zam gelse bile yerel bir fiyatlandırma üzerinden gitmeye devam edeceklerini belirtebiliriz.

Oyun şirketleri tarafından ülkemize özel olarak uygulanan yerel fiyatlandırmaların teker teker yok olmasının başka bir sebebi daha var.

Son aylarda veya haftalarda Steam oyunlarına gelen toplu zam dalgalarını hepimiz görmüşüzdür, geçtiğimiz günlerde Dead Cells’in fiyatını 40 TL’den 179,99 TL’ye güncelleyen yapımcı şirket, oyunun Türkiye ve Arjantin fiyatlandırmasının neden değiştiğini de detaylı bir şekilde açıkladı.

Ülkemizde, geçtiğimiz günlere kadar 40 TL’den (Yaklaşık 2,20 dolar) satılmakta olan Dead Cells, yurt dışında 25 dolarlık bir fiyat ile satılıyor. Bu da çok ciddi bir yerel fiyatlandırma yapıldığını gösteriyor. Oyunun geliştirici ekibi Motion Twin, yurt dışında yaşayan birçok oyuncunun Steam’de bölge değiştirerek oyunu Türkiye’den çok ucuz bir fiyata satın aldığını, bu yüzden gelir kaybı yaşadıklarını açıkladı.

Steam, bölge değiştirme konusuna geçtiğimiz yıllarda el atmış olsa da hâlen daha bazı yöntemler mevcut. Buna rağmen Dead Cells’in 179,99 TL’lik yeni fiyatının bile oyunun yerel fiyatlandırmalı hâli olduğunu söyleyebiliriz. Şirket eğer direkt olarak dolar kuruna göre çevirseydi, oyunun yeni fiyatı 450 TL gibi bir sayı olacaktı.

Motion Twin, gerçekleşen bu zamın sebebini detaylı bir şekilde açıklayarak, birçok oyunun ülkemizde neden zamlanmaya başlamış olabileceğinin bir diğer sebebini daha bizlere sunmuş oldu. Oyuncular olarak öyle bir duruma geldik ki uygun fiyatlı bir oyun gördüğümüzde, o oyunu oynamayacak dahi olsak zam gelir korkusuyla hızlıca kütüphanemize eklemeye başladık.

Oyunlar, ekipmanlar ve donanım. Hepsinin fiyatının yükseliyor olması oyunculuğa olan ilgiyi de azaltmaya başlıyor.

Oyun oynamayı seven insanlar, fiyatlar ile karşı karşıya geldikleri andan itibaren oyun oynamaktan tamamen vazgeçebiliyorlar. Bu da ülkemizde oyunculuğa olan ilginin azalmasına sebebiyet veriyor. Birçok oyunsever, hayallerindeki cihazlara yıllarca para biriktirmek yerine oyun oynamayı bırakmayı tercih ediyor.

Uzun yıllardan beri oyun oynamak için en ekonomik cihazlar PC’ler gibi gözükse de artık konsollar olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hem daha uygun fiyatlı bir oyun deneyimi barındırıyorlar hem de ücretlerine eşdeğer PC’lere göre kat kat daha yüksek bir performans sunuyorlar. Öyle ki en uygun fiyatlı oyun deneyimini yaşamak isteyen oyuncular, konsollara yönelmeye başladı bile.

Ciddi bir yükselişe geçen bulut oyunculuğu ile donanım satın almamıza gerek kalmasa da ülkemizdeki internet altyapısı maalesef bunun önüne geçiyor.

GeForce Now, Xbox Cloud Gaming ve diğer birçok bulut oyunculuk sistemini düşünecek olursak, her biri bir abonelik üzerinden ilerlemeyi tercih ediyor ve her şeye rağmen fiyat olarak erişebilir bir hâldeler. Xbox Cloud Gaming, henüz ülkemize gelmemiş bulunsa da önümüzdeki yıllarda Türkiye’ye de giriş yapması bekleniyor.

Pahalı sistemler gerektiren oyunları internet sunucuları aracılığıyla uzaklardaki güçlü bilgisayarlara bağlanarak oynayabildiğimiz bulut oyunculuğu, fazlasıyla cazip gözükse de ülkemizdeki internet altyapısının mevcut durumu ile birlikte birçok kullanıcı için bir hayalin ötesine geçemiyor.

Ülkemizde güzel şartlarda oyun oynamak için en ucuz şekilde nasıl bir çözüm bulabiliriz?

Bilgisayar fiyatlarının uçtuğunu ve ülkemizde erişilmesi epey zor bir ürün hâline geldiğini düşünecek olursak, olabildiğince iyi şartlarda oyun oynamak için en iyi çözümün oyun konsolları olduğunu söyleyebiliriz. Fiyat ve performans açısından önerebileceğimiz en iyi konsol Xbox Series S olacaktır. Türkiye’de 6500 - 9000 TL’lik fiyat bandında satılmakta olan bu cihaz, yeni nesil oyunlardaki performansıyla da sizi uzun yıllar tatmin edecektir. PlayStation 5 ve Xbox Series X’in ülkemizdeki fiyatları ise Xbox Series S’e göre epey bir yüksek.

Yüksek oyun fiyatlarını aşabileceğimiz tek çözüm ise abonelik sistemleri diyebiliriz. Eğer bir bilgisayar veya Xbox kullanıcısıysanız Xbox Game Pass’i, bir PlayStation kullanıcısıysanız da PlayStation Plus’ı tercih etmenizde fayda var. Bu abonelik sistemleri, aylık düşük bir ücret karşılığında yüzlerce güncel oyundan oluşan devasa bir kütüphaneye kolaylıkla ulaşmanızı sağlayacaktır.

147
29
11
5
0
Emoji İle Tepki Ver
147
29
11
5
0