Yayıncılar Artık Özgür: Twitch Yayıncıları, Farklı Platformlarda da Yayın Açabilecekler

31
5
4
2
1
Twitch, bugün yayıncılara gönderdiği e-postada artık yayıncıların farklı platformlarda da yayın açabileceklerini duyurdu. Fakat bu konuda bazı sınırlamalara da yer verildi.

Twitch ile anlaşma yapan yayıncılarının uzun süredir canını sıkan bir konu olan farklı platformlardan yayın açamama konusu, bugün en sonunda çözüme kavuştu. Twitch, bugün paylaştığı duyurusunda geçtiğimiz aylarda oluşan beklentiyi karşıladı ve Twitch ortaklarına YouTube ve Facebook gibi farklı platformlarda da yayın açma hakkı sağladı.

Twitch tarafından yayıncılara gönderilen e-posta ile birlikte yayıncılar, artık sadece Twitch’te yayın açma zorunluluğundan kurtuldu. Yayıncılar, artık diledikleri platformlarda yayın açabilecekler. Fakat ‘bazı durumlarda’ Twitch, yayıncıları belirli noktalarda sınırlama hakkına da sahip olacak.

YouTube ve Facebook'ta Twitch ile aynı anda yayın açılamayacak:

twitch

Twitch, yayıncılara gönderdiği e-postaya “Bugünden itibaren, artık diğer platformlarda canlı içerik oluşturmanıza izin verilecek.” ifadeleriyle başladı. Platform, yayıncıların takipçileriyle bağlantı kurmak için farklı platformlar kullandığını kabul etti. Yayıncıların farklı platformlarda yayın açmaları içinse önemli bir şart koşuldu: Yayınlar, Twitch’teki yayınlarla aynı anda açılamayacak. Fakat bunda da bazı esneklikler ve sınırlamalar olacak.

Yayıncılar, Twitch yayınlarını aynı anda YouTube ve Facebook gibi platformlarda yayınlayamayacak. Fakat açıklamaya göre yayıncılar, TikTok ve Instagram Live gibi platformlarda Twitch’teki yayınlarını aynı anda paylaşabilecek.

Twitch’in beklenen diğer düzenlemeleri ne zaman getireceği ise bilinmiyor:

Geçtiğimiz aylarda bugün yapılan düzenlemeyle birlikte bazı diğer düzenlemelerin de yapılacağı iddia edilmişti. Bu düzenlemeler şu şekilde listelenmişti:

  • Yayıncılar, daha fazla reklam yayımlayabilecek.
  • Üst düzey yayıncılarda aboneliklerde yapılan gelir kesintisi %70/%30’dan %50/%50’ye indirilecek.
  • Aboneliklere yeni kademe sistemi getirilecek, kademelere erişmek için kriterler belirlenecek (Detay verilmedi).

Twitch’in bu düzenlemeleri ne zaman yürürlüğe sokacağı ise henüz bilinmiyor.

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/8/23/23317939/twitch-ends-partner-exclusivity-youtube-tiktok-facebook-gaming
31
5
4
2
1
Emoji İle Tepki Ver
31
5
4
2
1