UKOME, UBER'e Karşı Aldığı En Az 7 Yolcu ve 12 Saat Kararını İptal Ediyor!

13
6
3
2
1
UBER'e karşı önlem olarak turizm firmalarına en az 7 yolcu taşıma ve 12 saat önceden yolcu listesini bildirme gerekliliği getiren UKOME, gelen tepkiler sonrası kararı iptal etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin(UKOME) UBER’i engellemek amacı ile yürürlüğe geçirdiği karar, turizm firmalarının 7’den az yolcu taşımasını yasaklıyor ve taşınacak yolcu listesini 12 saat önceden Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'ne bildirme zorunluluğu getiriyordu. Hal böyle olunca da turizm firmaları fazlasıyla zor durumda kaldı.

CHP'li İBB Meclis Üyesi Erdal Tüfekçi, İBB Meclisi'nde gündem dışı söz olarak UKOME’nin ‘Turizm Servis Aracı Güzergâh Kullanım İzin Belgesi’ ile ilgili düzenlemesini değerlendirdi. ‘’UKOME kararı ciddiye alınmayacak, hukuki geçerliliği olmayan, başkalarının hakkını gasp etmeye yönelik, yok hükmünde bir karardır. UKOME, uygulamadan doğacak sonuçlardan maddi ve manevi olarak sorumludur.’’ diyen Tüfekçi, kararın firmaları olumsuz etkilediğini söyledi.

Erdal Tüfekçi’nin konuşmasının ardından ise UKOME toplantılarına gözlemci olarak katılan İBB Ulaşım ve Trafik Komisyonu Başkanı Mahmut Yeter, UKOME’nin durumun farkında olduğunu ve alınan yeni kararın imza aşamasında olduğunu söyledi. ‘’Turizmcilerin iki kaygısı vardı. Birincisi araçlardan 7 kişiden aşağı yolcu taşıma kıstas idi. İkincisi ise 12 saatten önce yolcu listesinin bildirilmesiydi. Bu maddeler geçen gün yaptığımız gözden geçirme toplantısında ele alındı.’’ diyen Yeter, sözlerini şu şekilde tamamladı:

‘’Turizm acentelerini rahatlatacak iki tane kıstası iptal ettik. Dolayısıyla araçlardaki yolcu sayısı 7 kişiden az olsa da bir problem değil. Toplu Ulaşım Hizmetleri'ne de herhangi bir bildirimde bulunarak rezervasyon yapmalarına gerek kalmadı. Bu kararla turizm acentelerini rahatlattık.’’

13
6
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
13
6
3
2
1