• Anasayfa
  • Bilim
  • Uydu Görüntülerine Göre Dünyanın En Kalın Buzulu Eriyor

Uydu Görüntüleri, Dünyanın En Kalın Buzulunun Eridiğini Gösteriyor

44
4
3
2
2
NASA uyduları tarafından tespit edilen görüntülere göre, Dünya'nın en kalın buzulu 'Taku' eriyor. İklim değişikliği nedeniyle buzulun erimesi beklenenden 80 yıl önce gerçekleşti.

Dünyanın en kalın buzulu, Dünyamızı tehdit eden iklim değişikliğinden ciddi anlamda etkilenmeye başladı. NASA'nın Dünya Gözlemevi tarafından yayınlanan resimler, Alaska'daki Taku Buzulu'nun 70 yılı aşkın bir süre sonra ilk kez yeniden erimeye başladığını gösteriyor.

Araştırmacılar, buzul dağının bir gün erimeye başlayacağını tahmin ediyorlardı, ancak kütlesindeki düşüş beklenenin 80 yıl öncesinde gerçekleşti. Nichols Koleji'nde çevre bilimleri profesörü olan ve North Cascades Buzulu İklim Projesi'ni yöneten Dr. Mauri Pelto, 30 yıldır Taku'yu inceliyor ve kütle kazandıkça önümüzdeki yüzyıla kadar genişlemeye devam edeceğine inanıyordu.

Dev buzul, 1946'dan 1988'e kadar yılda yaklaşık 30 cm kalınlaştı. Ardından 1989'da kalınlaşma yavaşladı ve genişleme 2013'ten 2018'e kadar tamamen durdu. Geçtiğimiz yıl, Alaska'daki rekor yaz sıcaklıklarına bağlı olarak geri çekilme belirtileri göstermeye başladı.

taku buzulu

NASA'nın Dünya Gözlemevi tarafından yayınlanan resimler, Alaska'daki Taku Buzulu'nun 2014 yılında erimeye başlamadan önceki (yukarıda) ve erimeye başladıktan sonraki (aşağıda) görüntülerini ortaya koyuyor. Araştırmacılar, buzulun bir gün geri çekileceğini tahmin ediyorlardı, ancak kütlesindeki düşüş tahmin edilenden 80 yıl önce gerçekleşti.

alaska taku buzulu

Pelto, "Taku'daki kütle dengesinin pozitif olduğunu düşünüyorduk, yüzyılın geri kalanında genişleyebilecekti. Çoğu zaman buzullar, geri çekilmeler başlamadan önceki birkaç yıl boyunca genişlemeyi bırakır. Taku'nun bu kadar çabuk geri çekileceğini düşünmemiştim" dedi.

Dünya'nın en kalın buzulu olarak bilinen Taku, 4.860 feet (yaklaşık 1.480 metre) yükseklikte ve aynı zamanda Juneau Icefield bölgesindeki en büyük buzul olarak kabul ediliyor.

Kaynak : https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-7662647/NASA-satellites-reveal-worlds-thickest-glacier-melting-80-YEARS-ahead-schedule.html
44
4
3
2
2
Emoji İle Tepki Ver
44
4
3
2
2