Devasa 'Uzay Çöpü' Tarlanın Ortasına Düştü: Yüksekliği 3 Metrenin Üzerinde! [Video]

28
5
5
2
2
Avustralya'daki kırsal bir bölgeye dev uzay çöpleri düştü. Tespit edilen uzay çöplerinden bazılarının yüksekliği, 3 metrenin üzerindeydi. Çöpü inceleyen bir astrofizikçi, bunun SpaceX'e ait bir çöp olduğunu açıkladı.

Daha birkaç gün önce sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, bilim insanlarının uzay çöpleri ile ilgili bir araştırma yaptığından ve bu araştırma kapsamında önümüzdeki 10 yıl içerisinde kafamıza bir uzay çöpü düşüp bu çöpün bizi öldürme olasılığının yüzde 10 olduğundan bahsetmiştik. Araştırma hala sıcakken yaşanan bir olay ise tehlikenin boyutunu gözler önüne serdi.

Avustralyalı çiftçiler, arazilerine yayılmış bir grup "garip malzeme" buldular. Yaşadıkları karşısında ne yapacaklarını bilemeyen çiftçiler, yetkililere haber verdiler. Yapılan incelemeler sonucunda, bu garip malzemelerin uzay çöpü olduğu anlaşıldı. Çöpleri inceleyen bir astrofizikçi, uzaydan gelen hurdaların SpaceX uçuşlarına ait olabileceğini açıkladılar.

Boyu 3 metreye ulaşan parçalar vardı!

uzay çöpü

Enkazı inceleyen Brad Tucker, konuyla ilgili bir video çekti ve çektiği videoda önemli açıklamalar yaptı. Uzay çöplerinden bazılarının boyutunun 3 metreyi aştığından bahseden Tucker, parçaların 2020 yılında gerçekleştirilen Crew-1 isimli SpaceX görevinden kalma olduğunu söyledi. Tucker'a göre Dragon isimli uzay aracının bagajının parçaları, yıllar sonra yeryüzüne düşmüştü.

Avustralyalı haber kaynağı ABC, olay yerine giderek incelemelerde bulundu. Mick Miners isimli bir çiftçi, "Ben bir çiftçiyim, NASA'ya ne diyeceğim?" ifadelerini kullandı. Öte yandan SpaceX veya ABD hükümetinden konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi. Brad Tucker, bu sessizliğin uzun sürmeyeceğini çünkü SpaceX'in veya ABD hükümetinin bu çöpü almak için harekete geçebileceğini ifade ediyor. Astrofizikçiye göre taraflar, er geç açıklama yapacaklar.

Brad Tucker'ın paylaştığı video

Kaynak : https://www.sciencealert.com/giant-slab-of-space-junk-crashed-onto-an-australian-sheep-field-likely-belongs-to-spacex
28
5
5
2
2
Emoji İle Tepki Ver
28
5
5
2
2