Yargıtay, "Slm seni ve kalbini nasıl kazanabilirim" Mesajına Cinsel Taciz Dedi

371
91
12
6
5
Yargıtay, mesajlaşma uygulaması WhatsApp üzerinden gönderilen "Slm seni ve kalbini nasıl kazanabilirim" mesajının cinsel taciz suçu oluşturduğuna hükmetti. Yerel mahkemenin verdiği kararı bozan Yargıtay 18'inci Ceza Dairesi, yargılanmanın bozma öncesi aşamadan tekrar başlamasına karar verdi.

Popüler mesajlaşma servisi WhatsApp üzerinden gönderdiği "Slm seni ve kalbini nasıl kazanabilirim" mesajı nedeniyle hakkında kamu davası açılan sanığa "kişilerin huzur ve sükûnunu bozma" suçundan hapis cezası verildi.

Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği hükmün temyizi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 18'inci Ceza Dairesi, yerel mahkemenin verdiği söz konusu kararı bozarak yargılanmanın bozma öncesi aşamadan başlayarak sürdürülüp sonuçlandırılmak üzere dosyanın esas/hüküm mahkemesine gönderilmesine karar verdi.

Yargıtay, mesajın 'cinsel taciz' suçu oluşturduğuna hükmetti:

İlgili mesajı gönderen sanığın olay tarihinde gönderdiği "Slm seni ve kalbini nasıl kazanabilirim" mesajının, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 105/1 ve 105/2-d maddesine uyan 'cinsel taciz' suçunu oluşturduğu gözetilmeden, kişilerin huzur ve sükûnunu bozma suçundan hüküm kurulması nedeniyle yerel mahkemenin verdiği karar Yargıtay 18'inci Ceza Dairesi tarafından bozuldu.

Açıklanan kararda ayrıca sanık hakkında 'cinsel taciz' suçundan kamu davası açıldığı, sanığın eyleminin soruşturma aşamasında uzlaşma kapsamında olmadığı, ancak yapılan yargılama neticesinde sanığın eyleminin uzlaştırma kapsamına giren kişilerin huzur ve sükûnunu bozma suçu olarak kabul edildiği belirtildi.

Türk Ceza Kanunu'nun 253'üncü ve 254'üncü maddeleri uyarınca uzlaşma hükümlerinin uygulanması gerektiğine işaret edilen kararda, sanığın hukuksal durumunun bu hükümlerin sonucuna göre belirlenmemesi, alınan bozma kararına gerekçe olarak gösterildi.

Kaynak : https://t24.com.tr/haber/yargitay-slm-seni-ve-kalbini-nasil-kazanabilirim-mesajinin-cinsel-taciz-sucu-olduguna-hukmetti,895386
371
91
12
6
5
Emoji İle Tepki Ver
371
91
12
6
5