• Anasayfa
  • Donanım
  • Yılda Sadece 3TL'lik Elektrik Tüketen Yerli Bilgisayar: Poyraz

Yılda Sadece 3TL'lik Elektrik Tüketen Yerli Bilgisayar: Poyraz

22
4
3
2
0
Türk yapımı mini bilgisayar Poyraz; kredi kartı kadar boyutu, sistemi ve düşük güç tüketimiyle dikkat çekiyor.

Türk milleti olarak biz gerçekten yerli üretim olan cihazları destekliyor, ülkemizden özellikle teknoloji alanında ses getirecek ürünlerin ortaya çıkmasını istiyoruz. Bu konuda ne yazık ki gelişmiş ülkelerin gerisinde kalsak da, Türkiye'den de gelişmiş, başarılı ürünler çıkabiliyor.

Son dönemde ise ülkemizden çıkan başarılı teknolojik cihazlardan biri ise Poyraz adındaki mini bilgisayar. Yerli AR-GE firması Bilims tarafından üretilen normal bir kredi kartı boyutlarındaki Poyraz isimli bilgisayar Raspberry Pi gibi tek kartta bilgisayar olarak karşımıza çıkıyor.

4 çekirdekli ARM tabanlı işlemci, 1GB DDR 3 RAM, 8GB NAND depolama alanı, 30fps'de 1080p (Full HD) HDMI ile görüntü çıkışı, 10/100 ethernet desteği, 2 adet USB girişi ve LVDS, GPIO, MIPI, IR alıcılarla gelen yerli üretim mini bilgisayar Poyraz, TÜBİTAK'ın sunduğu Linux tabanlı yerli işletim sistemimiz Pardus ile çalışıyor.

Ayrıca küçük boyutlarının yanı sıra enerji tüketimi konusunda da oldukça iddialı olan Poyraz, standart bir masaüstü bilgisayarın %20'si kadar enerji kullanabiliyor. Öyle ki cihazın bir yılda sadece 3TL'lik elektrik tüketimi yapabileceği belirtilmiş.

Yerli mini bilgisayar Poyraz henüz talep oranı bilinmediği için seri üretim aşamasında değil. Ancak ilgili şirketin e-posta ile cihaza gelen taleplere göre cihazın üretimine geçeceği söyleniyor.

Kaynak : https://www.dunyahalleri.com/turk-mini-bilgisayari-poyraz/
22
4
3
2
0
Emoji İle Tepki Ver
22
4
3
2
0