140 Yıl Önce Yok Olduğu Düşünülen Bir Güvercin Türü Yeniden Keşfedildi

41
3
2
2
1
140 Yıl Önce Yok Olduğu Düşünülen Bir Güvercin Türü Yeniden Keşfedildi
Bilim insanları, 1882 yılından beri görülmeyen, yer yüzünden kaybolmuş olan bir güvercin türünü Papua Yeni Gine’de tekrar keşfettiler.

Bundan tam olarak 140 yıl önce, ilk olarak Papua Yeni Gine’de keşfedilen ve o günden beri bir daha izine rastlanmadığından ötürü türünün yok olduğu var sayılan bir güvercin türü, bir keşif ekibi tarafından yeniden keşfedildi.

Hem de aynı yerde, Papua Yeni Gine’nin doğu kıyısı açıklarında yer alan D’Entrecasteaux takımadalarına ait engebeli bir ada olan Ferguson adasında. Kuş, ilk olarak 1882 yılında da bu bölgede belgelenmişti.

Siyah Enseli Sülün türünün tekrar keşfi, bilim insanları için heyecanlandırıcı bir olay oldu

Black-naped pheasant pigeon (Siyah enseli sülün) olarak adlandırılan bu güvercinin boyutu büyük, kuyruğu bir hayli geniş ve kendisi karada yaşayan bir tür. Siyah enseli sülün hakkında bilim insanlarının bildikleri çok az ve hâlâ türünün kaybolma tehlikesi mevcut.

Siyah enseli sülünün tekrardan keşfi, bilim insanları için zorlu bir süreç oldu. Aylar süren araştırmanın ardından adaya yerleştirilen ‘kamera tuzakları’ ile siyah enseli sülün türünün fotoğrafının yakalanması, bilim insanlarına bir tek boynuzlu at keşfetme hissi vermiş.

Ancak keşfin en büyük olayı, tabii yıllardır yok olduğu düşünülen bir türün ortaya çıkmasının yanı sıra, soyu tükenmiş olduğu düşünülen diğer kuş türlerinin hâlâ bir yerlerde olduğuna dair umut verici olması. Kim bilir, belki insanlığın gözü önünde olup da görmediğimiz kaç tane canlı türü vardır…

Kaynak : https://amp.cnn.com/cnn/2022/11/19/world/black-naped-pheasant-pigeon-scn-trnd/index.html
41
3
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
41
3
2
2
1