• Anasayfa
  • Bilim
  • 14 Yaşındaki Küçük Mucit, Kendini Koruyan Drone Geliştirdi!

14 Yaşındaki Küçük Mucit, Kendini Koruyan Drone Geliştirdi!

0
0
0
0
0
Google’ın bilim fuarında, bilgisayar bilimi alanında ödül alan 14 yaşındaki Mihir Garimella’ın geliştirdiği drone, kendini çarpmalara karşı koruyabiliyor.

14 yaşındaki Mihir Garimella, Google’ın düzenlediği bilim fuarında “bilgisayar bilimi” alanında birincilik ödülüne laik görüldü. Bildiğimiz üzere sinema, dizi başta olmak üzere kullanımı oldukça yaygınlaşan drone’lar, en ufak bir darbede ince yapısından dolayı kolayca parçalanabiliyor. Bunun başlıca sebepleri arasında joystick’in hassas olması yer alıyor, ilk defa kullanan veya profesyonel olan kişiler an’lık bir dikkatsizlik sonucu drone’u bir nesne veya büyük bir yapıya çarpabiliyor. Bunun önüne geçmek isteyen 14 yaşındaki Mihir Garimella, gördüğü bir meyve sineğinden esinlenerek, kendini çarpmalara karşı koruyabilen bir drone geliştirdi.

Drone’un çalışma prensibi bir Yarasa'ya benzetilebilir, yarasalar göremedikleri için uçarken karşısındaki nesneyi veya yapıyı algılayabilmek için ses frekansları gönderiyor, eğer gönderdiği frekans geri gelmezse bu düz uçabilir , eğer geri gelirse manevra yapması gerektiği anlamına geliyor. Kısacası gönderdiği frekans’ların yankı şiddetine göre yönünü belirliyor. Bu drone üzerinde bulunan iki adet kamera yukarıdaki örneğimin bir tık farklısını yapıyor, bilgisayar ortamına bağlı olan bu drone, üzerine bir nesne geldiği veya drone kendi yaklaştığı zaman, otomatik olarak ani manvra yapıp çarpmasını önlüyor.

Hem bu küçük mucide hemde ülkemizden yurt dışına çıkan, bilim adına işler yapan tüm kardeşlerimize en içten dileklerimiz ile bir ömür başarılar dileriz.
Hemen aşağıdan bu güzel kardeşimizin tanıtım yaptığı videoyu izleyebilirsiniz.

Kaynak : http://spectrum.ieee.org/view-from-the-valley/at-work/education/teens-take-on-drone-collision-avoidance-cyber-bullying-and-more-at-google-science-fair
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0