• Anasayfa
  • Yaşam
  • 20 Yıl Önce Çalınan Picasso Tablosu Amsterdam’da Bulundu

20 Yıl Önce Çalınan Picasso Tablosu Amsterdam’da Ortaya Çıktı

14
3
3
2
0
Pablo Picasso’nun eserleri arasında yer alan Kadının Büstü adlı tablo, çalındıktan 20 yıl sonra Amsterdam’da bulundu.

Picasso kendi döneminin, hatta sanat tarihinin en sıra dışı ressamlarından birisi olarak öne çıkıyor. Ressamın genelde Guernica adlı tablosu bilinse de pek çok eseri var ve hepsi de çok ciddi değere sahipler.

Bu tablolardan biri olan Kadının Büstü, 1980’lerde Suudi iş adamı Abdul Mohsen Abdulmalik El-Sheikh tarafından satın alınmıştı. El-Sheikh’in yatında özel bir bölümde kilitli duran tablo, 1999 yılında Fransa’da Antibes kıyılarında çalındı. O dönemde değeri 4 milyon euro olan tabloyu bulana 400 bin dolar ödül verilecekti.

Hollandalı sanat dedektifi Arthur Brand, 2015 yılında aldığı duyumların üzerine kayıp tablonun peşine düştü. Brand bir süre sonra tablonun izini buldu. Emlakçı, kendisine verilen tabloyu bir mülk karşılığında aldığını, o zamanlar tablonun çalıntı olduğunu bilmediğini söyledi.

Hollanda ve Fransa yetkilileriyle iletişime geçen Brand, olayın zaman aşımına uğradığını ve suçlama yapılamayacağını öğrenince adamın kapısını çalarak tabloyu teslim aldı. Brand, hafif yıpranmış olsa da tablonun hala iyi durumda olduğunu belirtiyor.

Benzersiz bir tablo olan ve Buste de Femme orijinal ismiyle bilinen tablo, uzun yıllar Picasso’nun kendi evini süsledi. Resimdeki kadın da Picasso’nun sevgilisi Dora Maar.

Picasso’nun asla satmadığı ve imza atmadığı bu tablo, bir geceliğine Brand’ın duvarında yer aldıktan sonra yetkililere teslim edildi. Orijinal olduğu onaylanan tabloyu geri almak için Arap işadamının 4 milyon euroluk sigorta bedelini ödemesi gerekiyor.

Kaynak : https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-47706244
14
3
3
2
0
Emoji İle Tepki Ver
14
3
3
2
0