• Anasayfa
  • Yaşam
  • 63 Orman Yangınından 42'si Kontrol Altına Alındı

Orman Yangınlarında Son Durum: 63 Yangından 42'si Kontrol Altına Alındı

47
1
1
0
0
Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye'yi son iki gündür etkisi altına alan orman yangınlarına ilişkin açıklamada bulundu. Bakan Pakdemir, son 2 günde çıkan 63 yangından 42'sinin kontrol altına alındığını belirtti.

Türkiye, son iki gündür dört bir yanını saran orman yangınlarıyla mücadele veriyor. İlk olarak Manavgat'ta devasa boyutlara ulaşan yangının haberini almıştık, daha sonrasında da Adana, Mersin, Muğla, Kütahya ve İzmir gibi tam 21 ilden aynı manzaralara şahit olduk.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre şu anda 63 farklı noktada boy gösteren orman yangınlarından 42'si kontrol altına alınmış durumda. Müdahale edilmeye devam edilen Manavgat yangını yüzünden 34 mahalle zarar görürken, Mersin ve Adana'da bazı evler boşaltıldı. Dilerseniz ülkemizin dört bir yanını sıran orman yangınlarının son durumlarına birlikte bakalım.

"Adana, Antalya, Muğla ve Mersin başta olmak üzere 42 yangın kontrol altına alındı"

orman yangını

Tarım ve Orman Bakanlığı Bekir Pakdemirli, sosya medya hesapları üzerinden yangınlara ilişkin açıklamalar yaptı. 28-29 Temmuz tarihleri arasında çıkan orman yangınlarının son durumunu bir tablo halinde paylaşan bakan, "Bu savaşta başta orman kahramanlarımız, kamu kurumlarımız ve tüm halkımız; cansiperane, özenle, tüm gücümüzle geleceğimiz için savaşıyoruz. Tüm Türkiye'nin duaları bizimle. Canımız yanıyor. Söndüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Manavgat'ta devam eden orman yangınlarına 213 araç ve 481 personel ile müdahale edildiğini dile getirdi. Böcek, şimdiye kadar 5 mahallenin yangından etkilendiğini, Antalya Su ve Atıksu İdaresi'nin (ASAT) 14 kepçe, ekskavatör, 13 arazöz ve 194 personelle görev yaptığını belirtti. Açıklamalara göre ASAT, jeneratörlerle birlikte Antalya'da bulunan mahallelere su dağıtmaya devam ediyor.

yangın

Manavgat'ta 4 farklı noktada başlayan ve rüzgarın da etkisiyle bir anda devasa boyutlara ulaşan yangın için AFAD ekipleri devreye girdi. AKUT Genel Başkanı Recep Şalcı, konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı; "AKUT Alanya, Antalya, Kaş, Kalkan ekiplerinin 14 gönüllü ve 4 araçla katıldığı çalışmalarda, şimdiye kadar yangın felaketinden etkilenen 24 yetişkin, 4 çocuk ve 6 hayvan, AKUT ekipleri tarafından güvenli bölgeye tahliye edildi. Çalışmalara katılmak üzere AKUT Ankara, Niğde ve Fethiye ekipleri hazır beklerken, AKUT İstanbul ekibi de bölgeye lojistik destek sağlıyor. AKUT Marmaris, Mersin ve Bodrum ekipleri de bölgelerinde çıkan yangınları söndürme çalışmalarına destek olmak üzere operasyonlara dahil oldular. AFAD, UMKE, İHH, TTAKE, SKUT, TRAC, itfaiye ekipleri ve AKUT olmak üzere tüm yardım kuruluşları imkanlarını seferber ederek Manavgat'a koştular."

Marmaris'teki yangın uçak ve helikopterle bile kontrol altına alınamadı

yangın

27 Temmuz'da Marmaris'te boy gösteren yangın, sert poyrazın etkisiyle hızlı bir şekilde dağılarak geniş bir alana yayıldı. Yangın, sırasıyla Armutalan, İçmeler ve Asparan mevkiine sıçradı. Bütün gece boyunca hem yerliler hem de arama kurtarma görevlileri, kontrol altına alınamayan yangını söndürmek için mücadele etti. Osmaniye, Bayır, Turgut, Çiftlik ve Turunç mahallelerinde etkisini gösteren yangın için havadan müdahalenin bile yetersiz kaldığı zamanlar oldu. Marmaris'teki bu yangına toplamda 6 helikopter, bir uçak destek verdi ve Deniz Kuvvetlerine ait İHA, Tanker, Arazöz ve Keşif Aracı ile personel desteği de sağlandı. 

Bodrum ve Milas'ta 80 hektar kül oldu

yangın

Dün saat 15.00 sularında Bodrum'da başlayan orman yangını, bazı otellere sıçrayarak insanlara zor zamanlar yaşattı. Otellerde bulunan müşteri ve personelden oluşan 500 kişi, Bodrum Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde bulunan Sahil Güvenlik botları ve Güvercinlik koyundaki sivil tekneler sayesinde tahliye edildi.

Adana ve Soma gibi diğer illerdeki orman yangınlarında son durum:

yangın

  • 2 gün önce Adana Kozan'da ortaya çıkan yangını kontrol altına alabilmek için karadan müdahale devam ediyor.
  • Manisa'nın Soma ilçesinde çıkan yangın, uzun uğraşlar sonucunda kontrol altına alındı.
  • Kaymakamlık tarafından alınan karar doğrultusunda Aydın'ın Kuşadası ilçesindeki ormanlara giriş yasaklandı.

Kaynak : https://www.haberturk.com/turkiye-yaniyor-yanginlarda-son-durum-3147568
47
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
47
1
1
0
0