Engelli İnsanların Hayatını Kurtaran Akıllı Protez Bacakta Bir Türk'ün de İmzası Var

21
1
0
0
0
Amerikan Michigan Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden Dr.Eliott Rouse’un liderliğini yaptığı bir takım, engelli kişilerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla akıllı bir protez bacak geliştirdi. Bu biyonik protez bacağın gelişiminde bir Türk de rol alıyor.

ABD’nin ileri gelen okullarından biri olan Michigan Üniversitesi’ndeki bir ekip, akıllı bir protez bacak geliştirdi. Protez bacağın yazılımı ve hangi parçalar kullanılarak yapılabileceği, projenin internet sitesinde yer alıyor. Projenin gelişiminde ve internet sitesinin yapımında olan Enis Habib, proje ve kendi çalışmalarıyla ilgili konuştu. 

Enis, “Liseyi, Üsküdar Amerikan Lisesi’nde onur derecesi ile bitirdikten sonra 2015’te Michigan Üniversitesi Makine Mühendisliği programına kabul edildim ve bu yıl mezun oldum. Çocukluğumda babaannem dizlerinden zorluk çekiyordu ve yürüyemiyordu. Ona yardımcı olmak istiyordum. O yıllardan beri hayalim protez bacak gibi giyilebilir robot teknolojileri üzerine çalışmak ve yürüme engelini ortadan kaldırmaktı. Üniversitelere kabul başvurularımda da hayalimin ABD’de robot ve protez bacak üzerine çalışmak olduğunu yazmıştım. Bu projeye ise üniversitedeki üçüncü yılımda dahil oldum” dedi. 

Geliştirilen bu protez bacağa akıllı denmesinin sebebi, yapay zekâ sayesinde bir sonraki adımınızı tahmin edip buna göre hareket edebiliyor olması. Merdiven çıkarken, inerken veya normal bir yürüyüş esnasında protez bacak vücudunuzun hareketini algılıyor ve buna göre reaksiyon gösteriyor.  

Projenin açık kaynaklı bir şekilde dünya ile paylaşılması ise en dikkat çeken olaylardan biri. Yazılım, ücretsiz olarak internette paylaşılıyor. Protez bacağın hangi parçalar kullanılarak yapılabileceğini, nasıl bir araya getirilebileceği gibi tüm detaylara buradaki internet sitesinden ulaşılabiliyor. 

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/gundem/akilli-bacakta-turk-imzasi-41292148
21
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
21
1
0
0
0