• Anasayfa
  • Bilim
  • Bizleri Geçmişe Götürebilecek Zaman Makinemiz: Antik DNA

Bizleri Geçmişe Götürebilecek Zaman Makinemiz: Antik DNA

22
7
2
1
0
DNA; ezoterik bilimin ötesine kimlik, kültür ve politika gibi günlük konuşmaların merkezine taşındı. Ayrıca tarih, bilim insanlarının arkeolojik bölgelerde bulunan iskeletlerden aldığı antik DNA’larla (aDNA) yeniden şekillendiriliyor.

Araştırmacılar her antik genetik dizisiyle birlikte insanların antik dünyada nasıl yaşadığı ve birbirleriyle nasıl etkileşim kurdukları hakkında yeni bilgiler elde edebiliyor. Bu buluşlar, bazı durumlarda geçmişteki teorileri çürütmeye veya asırlık tartışmaları çözmeye yardımcı bile olabiliyor.

Antik DNA’lar sadece sorulan soruların değişimini değil, araştırmacıların çalışma şekillerini de değiştirmelerini gerektiriyor. Genetikçiler; arkeologların, antropologların ve dilbilimcilerin yıllarca üzerinde çalıştığı konular üzerinde yoğunlaşıyor. Ancak genetikçilerin farklı olduğu bir konu var: İnsanların geride bıraktıkları şeyler yerine insanın kendisiyle ilgileniyorlar.

İskeletler geçmişte yaşayan bireylerle doğrudan bağlantılıdır. Antropologlar, uzun süre boyunca kemik ve dişleri incelemiş ve insan yaşamının kökenleri hakkında ipuçları aramıştır. Artık genetikçiler bu DNA’ları inceleyip yeni bir iç görü boyutu sağlayabiliyor.

Bu araştırmalar daha önceleri DNA moleküllerinin korunma ihtimalinin daha yüksek olduğu soğuk bölgelerdeki iskeletlerle sınırlıydı. Ancak iç kulaktaki petroz denilen kısımda, sıcak iklimlerde yeterince korunamayan iskeletlerde bile zengin aDNA (Antik DNA) kaynağı olduğu keşfedildi. Bu bulgu, aDNA çalışmalarının hızında ve ölçeğinde muazzam bir artışa yol açtı. Bununla birlikte 2018 yılında dünyanın dört bir yanındaki müzelerdeki arkeolojik iskeletler ilgi odağı oldu.

İlk aDNA çalışmalarından alınan sonuçlar, arkeolojik ve genetik verilerin daha verimli bir şekilde entegrasyonunu sağladı. Bu sayede küçük ölçekli kültürel ve nüfus değişimleri hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşılabildi.

Bu çalışmalarla birlikte bilimdeki iş birliği uzun bir yol kat ediyor. aDNA araştırmaları geçmişten günümüze gelen insan mirasını aydınlatmaya devam ediyor. 

Kaynak : https://phys.org/news/2019-03-ancient-dna-powerful-tool-archaeologists.html
22
7
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
22
7
2
1
0