Apple Çöpten iPhone Üretme Kararı Aldı: Peki Neden?

28
11
9
1
0
Teknoloji dünyasının önde gelen şirketlerinden Apple’ın CEO’su Tim Cook, yakın bir gelecekte tamamen atıklardan cihazlar üreterek çevreci bir firma olmak istediklerini açıkladı.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Apple uzun yıllardır sürdürülebilirlik alanına yatırımlar yapması ile biliniyor. Yaklaşık 6 yıl önce Çin’de temiz enerji programı başlatan şirket, geçtiğimiz yıllarda akıllı cihazlarını tamamen geri dönüştürülebilir materyaller kullanarak üretmeye başlamıştı. Şirketin en son çevreci hareketi ise iPhone kutularından şarj cihazlarını çıkarmasıydı.

Ancak Cupertino’lu teknoloji devi ortaya çıkan bilgilere göre bu çevrecilik hareketini daha büyük boyutlara taşımayı planlıyor. Geçtiğimiz günlerde şirketin CEO’su olan Tim Cook’un açıklamaları ise bu yeni çevreci projelere yakından bakmamıza olanak sağladı.

Elektronik ve metal atıklarından iPhone üretilecek

Geçtiğimiz günlerde bir röportaj veren Tim Cook, Apple’ın uzun vadeli planlarının arasında “herhangi bir materyal kullanmadan cihaz üretme projesi” olduğunu açıkladı. İlk başta kulağa şaka gibi gelen bu proje aslında Apple’ın gelecekte tamamen atıklardan cihazlar üreteceğini ifade ediyor. Geri dönüştürülmüş metaller, silikonlar, plastikler ve diğer malzemelerle üretilecek olan cihazlar, hem fiyat olarak daha uygun ve erişilebilir hem de çok daha çevreci olacak.

Cook ayrıca şirketin diğer bir hedefinin de karbon salınımını sıfıra indirmek olduğunu açıkladı. 2030 yılına kadar bu projeyi de hayata geçirmek isteyen şirket, şimdiden iki proje için de çalışmalara başlamış durumda. Telefon ve teknolojik ürün üretiminde liderlerin arasında yer alan şirket, bu yaklaşımı ile diğer markalara örnek olarak gelecekte tüm teknolojik cihazların atıklardan üretilmesine ve şirketlerin karbon salınımını sıfıra indirmesine öncülük edebilir.

'Çöpten' üretilecek iPhone'lar daha uygun fiyatlı olur mu?

Apple'ın elektronik atıkları sektöre geri kazandırma planları, çevreci faydasının yanı sıra hammadde tedariği konusunda da şirkete destek olacak. Bununla birlikte işin Ar-Ge, tasarım, nakliye gibi pek çok kısmı bu sürdürülebilirlik planına destek veremeyecek. Hatta muhtemelen en azından başlangıçta geri dönüşüm tesislerine yatırım yapmak gerekecek. Bu nedenle en azından kısa vadede atıkllardan üretilecek iPhone'lar daha uygun fiyatlı olur diyebilmek pek mümkün görünmüyor.

Çevreci materyaller ve geri dönüştürülmüş materyaller kullanacağı düşünülen Apple’ın bu iki projeyi de yakın zamanda hayata geçiremeyeceğini de hatırlatmak lazım. Umuyoruz şirket, bu projelerle diğer teknoloji devlerine de ilham verir ve daha temiz bir gelecek için gereken adımlar atılır.

Kaynak : https://www.gizchina.com/2022/08/27/apple-wants-to-make-smartphones-from-waste/
28
11
9
1
0
Emoji İle Tepki Ver
28
11
9
1
0