Bakanlıktan Çiftlik Bank'ın Reklamlarına Durdurma Kararı Geldi!

38
10
3
3
1
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, hakkında inceleme başlatılan "Çiftlikbank"ın reklamları 3 ay süreyle tedbiren durduruldu.

Çiftlik Bank ile ilgili incelemeler ve karar alınan yaptırımların ardı arkası kesilmiyor. CEO Mehmet Aydın'ın hisselerini devredip KKTC'ye kaçmasıyla birlikte foyası iyice ortaya çıkan Çiftlik Bank'a yönelik Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan yeni bir açıklama geldi. Bu açıklamaya göre Çirtlik Bank'a yönelik incelemeler bitene kadar 3 ay boyunca, uygulamanın veya sistemin reklamlarına yönelik durdurma kararı alındı. 

Ayrıca yine aynı açıklamaya göre "Çiftlik Bank" ismindeki "Bank" kelimesinin geçmesinin bankacılık kanununa aykırı olduğunu ve insanlarda buna yönelik bir güven olgusu oluşturulduğu için de bu ismi içeren tüm reklamların geri çekilmesi kararı alındığı açıklandı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca yapılan resmi açıklamanın tamamına ise hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz;

"Bilindiği üzere son zamanlarda kamuoyunda sıkça gündeme gelen "ÇİFTLİKBANK" ile ilgili olarak, Bakanlığımızın başlatmış olduğu incelemeler; gerek reklam ve tanıtımların yasalara uygun olup olmadığının denetimi, gerekse Bakanlığımız müfettişlerinin piramit satış yönüyle başlattıkları yerinde denetimleri ile devam etmektedir.

Bu aşamada, firmanın gerçekleştirdiği tüm tanıtımlarda kullanmış olduğu "ÇİFTLİKBANK" ifadesinin, Bankacılık Kanunu'nun 150 nci maddesine aykırılık teşkil ettiği tespit edilmiştir. Gerekli izinler alınmadan "Banka" ifadesinin gerçek ve tüzel kişiler tarafından ticaret unvanlarında, ilan ve reklamlarda kullanılması ilgili Kanun maddesi gereği yasak olup, tüketiciler nezdinde bu yönde bir algı ve güven oluşturulmasının ve tüketicilerin tecrübesizliklerinin istismar edilmesinin önüne geçilmesi amaçlanarak, söz konusu reklamlar hakkında Reklam Kurulu'muz tarafından üç ay süreyle tedbiren durdurma cezası verilmiştir. Gerekli incelemeler devam etmekte olup, firmadan konuyla ilgili görüş ve savunması alındıktan sonra yine Reklam Kurulu'muz tarafından nihai karar verilecek, gerekli görüldüğü hallerde idari para cezası da uygulanabilecektir.

Verilecek nihai kararların kamuoyu ile paylaşılacağını ifade ederken, tüketicilerimizin bu ve benzeri oluşumlara karşı daha hassas ve ihtiyatlı davranmaları, tasarruflarını bu gibi alanlara yatırırken azami özeni göstermeleri gerektiğini önemle hatırlatırız"

Çiftlik Bank'a yönelik incelemeler şimdilik devam ediyor. Yine de sisteme dair web siteleri hala çalışır durumda. Bu anlamda inceleme süresince bakalım Çiftlik Bank'a ne gibi yaptırımlar süregelecek? Siz Çiftlik Bank hakkında ne düşünüyorsunuz? 

38
10
3
3
1
Emoji İle Tepki Ver
38
10
3
3
1