Barcelona, Real Madrid Maçına Göğsünde Şarkıcı Drake'in Logosu ile Çıktı: İşte "Ne Alaka" Dedirten Nedeni

18
3
2
1
1
Bir dönem formasına reklam almamasıyla bilinen Barcelona, bu yıl Real Madrid ile karşılaştığı ve El Clasico olarak adlandırılan maçta formasında Drake logosuyla sahaya çıktı.

Birkaç yıl öncesine kadar Barcelona, formasında bir sponsor logosu bulundurmamasıyla dikkatleri çekiyordu. Önce Unicef’e bir ücret ödedikleri bir göğüs sponsorluğu anlaşması ile formasında logo bulundurmaya başlayan Barcelona, daha sonra -bu sefer kendisine para ödenecek şekilde- sponsorluk anlaşmalarına imza attı. 

Spotify ile hem Camp Nou Stadyumu için hem de göğüs sponsorluğu için anlaşan Barcelona, Real Madrid ile oynayacakları El Clasico adlı derbi maçta ise formasında Spotify logosu yerine Drake’in logosuna yer verdi.

Drake’in başarısı için özel kutlama

barca forma

Formaların göğüs sponsorluğu için yapılan anlaşmalarda, formaların göğsüne ne yazılacağı belli bir çerçeve içerisinde kalmak şartıyla sponsorlara bırakılıyor. Spotify da platformda 50 milyar dinlenmeye ulaşan ilk sanatçı olması nedeniyle Drake’in OVO adlı baykuş logosunu Barcelona formalarına taşımaya karar vermişti. Daha önce de Spotify, bazı sanatçıların reklamını stadyumdaki reklam panolarına taşımıştı ancak doğrudan formaya taşıdıkları ilk isim Drake oldu. 

Öte yandan bir futbol takımı ile bir sanatçının ilk defa ortak bir paydada buluştuğunu söylemek de biraz abartı olur. Geçmişte Bohemians FC ve Ajax takımları Bob Marley formaları üretmişti. İngiltere'nin alt liglerinde mücadele eden Ipswich Town’ın formlarında Ed Sheeran imzası yer alıyor. West Ham United ile Iron Maiden, PSG ile Rolling Stones da bazı koleksiyonlar için birlikte çalışmıştı. ABD’de de Seattle Sounders FC, Seattle çıkışlı bir efsane olan Jimi Hendrix için özel bir forma tasarlamıştı.

İsmi Drake (Ejder) olan bir sanatçının logosunun baykuş olması biraz garip gibi dursa da aslında Drake, bir marka olarak OVO'yu kullanıyor. Daha önceden de Barcelona taraftarı olduğunu formalı fotoğraflar paylaşarak gösteren ünlü sanatçı, böylece takımıyla da bir ortaklık yapma şansı bulmuş oldu. Drake logolu formalar ayrıca kısıtlı üretim model olarak az sayıda satışa da çıktı.

Kaynak : https://www.espn.com/soccer/blog-the-toe-poke/story/4770077/barcelona-to-wear-drake-logo-for-el-clasico-vs-real-madrid
18
3
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
18
3
2
1
1