• Anasayfa
  • Bilim
  • Türk Mühendis Öğrenciler, İnsansız Su Altı Robotu Geliştirdi

Başkent Üniversitesi Öğrencileri, İnsansız Su Altı Robotu Geliştirdi

27
3
1
1
0
Başkent Üniversitesi'nde okuyan mühendislik öğrencilerinin bitirme projesi kapsamında geliştirdikleri insansız su altı robotu üstün özelliklere sahip. ParsyROV olarak adlandırılan robot suyun derinliklerinde yüksek çözünürlüklü görüntüler oluşturabiliyor ve bunu merkeze gönderiyor. Yapay zeka teknolojileri ile de desteklenen insansız su altı robotu, köprü ayaklarında bulunan çatlakları da tespit ederek gerekli onarımları yapabiliyor.

Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri insansız bir su altı robotu geliştirdiler. Zorlu koşullara dayanabilen bu su altı robotu, derin sulardaki görüntüleri merkeze yüksek çözünürlüklü olarak iletebiliyor ve bu sayede insan gücüne gereksinim duyulmadan gerekli işlemler yapılabiliyor. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyelerinden Profesör Tahir Yavuz, mühendislik öğrencilerinin bu robotu bitirme projesi kapsamında yaptıklarını belirterek her türlü zorlu görevin üstesinden gelebilecek donanım ve yazılıma sahip olduğunu ifade etti. Robotun bu haliyle göreve hazır olduğunu ifade eden Yavuz, robotun su yollarının bakımı, köprü ayaklarının onarılması ve tarihi yapıların korunabilmesi gibi görevlerde kullanılabileceğini belirtti. Robota ParsyROV adını vermiş olduklarını söyleyen Yavuz, bu robotun manuel olarak kullanılabileceği gibi yapay zeka teknolojilerine de sahip olduğunu, bu sayede köprülerin ayaklarında bulunan çatlakları belirleyebildiği ve bunu merkeze gönderebildiğini söyledi. İşte Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri tarafından oluşturulmuş olan insansız su altı robotu ParsyROV;

ParsyROV ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Berna Dengiz, bu robotun en büyük özelliğinin mikro robot teknolojilerine uygun olarak üretilmiş olduğunu belirterek robotun bu sayede çok dar alanlara girebildiğini ve bu dar alanlarda bile yüksek çözünürlüklü görüntüler gönderebildiğini ifade etti.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/bilim/201905281039180697-baskent-universitesi-ogrencileri-derin-sularda-calisabilen-insansiz-su-alti-robotu-gelistirdi-/
27
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
27
3
1
1
0