• Anasayfa
  • Uzay
  • 300 Işık Yılı Uzaklıktaki İki Gezegenin Çarpışması Gözlendi

Bilim İnsanları, 300 Işık Yılı Uzaklıktaki İki Gezegenin Çarpışmasını Gözlemledi

31
6
3
3
2
Gökbilimciler, 300 ışık yılı uzakta olan bir yıldız sisteminde meydana gelen gezegen çarpışmalarını izliyorlar. Bilim insanları, böylesine nadir bir olayı gözlemleyebilmenin oldukça zor olduğunu belirtiyorlar.

NASA ve Almanya’dan bilim insanları, on yıl önce BD +20 307 isimli yıldız sistemini incelerken, sistemde çok fazla sıcak toz gördüler. Bilim insanları, uçak tabanlı olan SOFIA teleskopu ile bölgeyi tekrar incelediklerinde daha fazla sıcak tozla karşılaştılar. Tespit edilen sıcak toz miktarndaki artış, büyük bir gezegen çarpışmasının kalıntısını gördüklerinin işareti olabilir. 

NASA’nın projesinde baş araştırmacı olan Washington’daki Carnegie Bilim Enstitüsü’nden Alycia Weinberger, “Gezegensel sistemin geç zamanlarında meydana gelen çarpışmaları incelemek için bu, nadir bir fırsat. SOFIA’nın gözlemleri, tozlu diskte sadece birkaç yıllık bir zaman diliminde değişiklik olduğunu gösteriyor” dedi. 

gezegen çarpışması

Bilim insanları, gezegensel sistemleri şekillendirmede büyük çarpışmaların önemli bir rol oynadığını biliyor. Gökbilimciler, Ay’ın da böyle bir olay ile oluştuğunu düşünüyorlar. Fakat bu çarpışma çok uzun zaman önce gerçekleşti. Bilim insanları, dağınık ipuçlarından olayın hikayesini bir araya getirmeye çalışıyor. 

Şimdi gözlenen çarpışma da aynı şekilde meydana geliyor. Bu tür olayları gerçek zamanlı olarak uzaktan izlemek daha iyidir. Kısa süre içinde gerçekleşecek bir gezegensel çarpışmayı gerçek zamanlı incelemek, bazıları için korkutucu olabilirdi.

exoplanet çarpışması

Gözlemlenen toz gezegensel çarpışmalardan dolayı meydana gelmemiş olabilir. Ancak her ne olursa olsun sıcak toz, yıldız sistemi yaşlandıkça dağılmalı ve soğumalıydı. NASA’nın açıklamasına göre, yaklaşık 300 ışık yılı uzaklıktaki bu uzak yıldız sistemi, en az bir milyar yaşında bir yıldıza sahip. Yani doğum enkazı, şimdiye kadar soğumuş olmalıydı. 

Bilim insanları, bu yıldızla ilgili gözlemlerinin, kısa bir zaman dilimi içinde sıcak toza neden olacak bir olayın yaşanmadığını gösterdiğini belirtiyor. Bu yüzden ortalığı toza dumana bulayan olayın muhtemel bir gezegensel çarpışma olduğunu açıkladılar. Güneş sistemi dışındaki gezegenlerin çarpışması ve sıcak toz ile ilgili çalışmaya dair makale The Astrophysical Journal’de yayınlandı. 

Kaynak : https://www.space.com/studying-recent-exoplanet-collision.html
31
6
3
3
2
Emoji İle Tepki Ver
31
6
3
3
2