• Anasayfa
  • Yaşam
  • Robotlar, Milyonlarca İnsanın İşsiz Kalmasına Yol Açabilir

Bir Rapora Göre Robotlar, Birçok Güneydoğu Asya Ülkesinde İşçi Kıyımlarına Yol Açacak

10
3
3
2
2
Konu teknolojiden açıldığı zaman birçoğumuz, gelecekte robotların insanların yerini alacağını ve sayısız meslek dalının yok olacağını düşünüyoruz. Peki, durum gerçekten böyle mi? Araştırmalar bu konuda ne diyor?

Perşembe günü yayınlanan bir rapora göre robotların yükselişi, yakın gelecekte bilhassa Güneydoğu Asya’da büyük bir iş gücü değişikliği yaratacak ve piyasadaki insan gücünü önemli ölçüde ortadan kaldıracak! Söz konusu bu durumun kölelik vb. insanlık dışı faaliyetlerin artmasına neden olacağı söyleniyor.

Kurumsal risk analizi şirketlerinden birisi olan Verisk Maplecroft tarafından “İnsan Haklarının Durumu 2018” adıyla yayınlanan yeni bir rapora göre Kamboçya, Endonezya, Tayland, Filipinler ve Vietnam’da ki işçilerin %56’sı, işlerini robotlar yüzünden şimdiden kaybetmiş durumda. Raporda söz konusu olan bu ülkelerdeki çalışma kapasitesinin düşük vasıflı işlerden oluşması ve mevcut işçi hakları ihlalinin yükselmesinin durumu daha da kötüleştireceğinden bahsediliyor.

Şirket danışmanlarından olan Alexandra Channer’ın konu hakkında yaptığı açıklamaya göre, ileride uyum sağlama becerisine sahip olmayan, sosyal güvencelerden yoksun ve düşük ücretli vasıfsız işçilerin çoğalması, vasıfsız işçi isteyen işlerin ise azalması nedeniyle büyük bir rekabet söz konusu olacak. Channer’a göre hükümetler tarafından gelecek nesillerin makinelerin yanında iş görebilmeleri için uyarlama yapmaması ve eğitilmemeleri halinde birçok işçi rekabete girişecek.

Araştırmaya dahil edilen en riskli beş bölge arasında en çok ön plana çıkan ülke ise Vietnam oluyor. Zira yaklaşık 36 milyon işçinin işlerini otomasyon robotları nedeniyle çok yakında kaybetmesi bekleniyor. İşsizlik oranını en çok artıracak sektörler arasında ise giysi, tekstil ve ayakkabı sektörleri ön plana çıkmış durumda.

Kaynak : https://www.cnet.com/news/robot-will-bring-increased-slavery-and-human-trafficking-to-south-east-asia-report/
10
3
3
2
2
Emoji İle Tepki Ver
10
3
3
2
2