Bu Kez Xiaomi'nin Başı Ağrıyacak: Bir Redmi 6A, Durup Dururken Patladı

19
10
7
6
0
Hindistan'da yaşanan olayda nisan ayında alınan bir Redmi 6A, henüz bilinmeyen bir nedenden ötürü alevler içerisinde kaldı. Yaşadığı anı yerel gazetecilere anlatan patlayan telefonun sahibi, olayın neden kaynaklandığını bilmediğini ancak telefonun benzinle yakılmış gibi alevler içerisinde kaldığını ifade etti.

Akıllı telefonlarda yaşanan patlama sorunlarına bir yenisi daha eklendi. Hindistan'da yaşanan olayda 31 yaşındaki bir adamın sahip olduğu Redmi 6A, bilinmeyen bir nedenden ötürü patladı. Patlayan telefon, talihsiz adamın yaralanmasına neden oldu.

Hindistan'ın güney bölgelerinden olan Godavari'de yaşayan 31 yaşındaki adam, her sabah olduğu gibi bu sabahta işe gitmek için motosikletine yöneldi. Redmi 6A telefonunun her zamankinden biraz daha sıcak olduğunu fark eden adam, bunun normal olabileceğini düşündü. Ancak kısa bir süre sonra adamın cebindeki Redmi 6A, çevreye duman yaymaya başladı. Cebinden çıkan dumanı fark eden talihsiz adam, telefonu cebinden çıkararak yola attı. Ancak talihsiz adam, yaşanan hengame sırasında ufak çaplı da olsa yaralandı.

Redmi 6A

Yaşadığı şok anlarını anlatan talihsiz adam, telefonun beton zemine çarpmasıyla alevler içerisinde kaldığını ve telefonun bir anda yanmaya başladığını söyledi. Talihsiz adam, telefonu cebinden çıkartmaya çalışırken, Redmi 6A'nın sıcaklığı nedeniyle bacağında yanıklar oluştuğunu ifade etti. Talihsiz adam telefonun alevler içerisinde kaldığı anı "Bu çok garipti. Sanki birisi telefonumu benzinin içine soktu ve ardından da ateşe verdi." ifadeleriyle anlattı.

Yerel gazetecilerin sorularını yanıtlayan talihsiz adam, Redmi 6A'yı geçtiğimiz nisan ayında aldığını belirterek kullandığı süre boyunca herhangi bir sorun yaşamadığını ifade etti. Her gün yaptığı gibi bu sabah da telefonunu şarjdan çekip evden çıktığını söyleyen adam, yaşananlara anlam veremediğini belirtti. 

İşte patlayan o Redmi 6A

lityum iyon batarya

Telefonun neden patladığı şu an için bilinmiyor. Ancak akıllı telefonlarda yaşanan patlama sorununun lityum iyon bataryalardan kaynaklandığı biliniyor. Lityum iyon bataryalar, yapıları gereği zamanla "dentrit" denilen çıkıntılar oluştuyorlar ve bu çıkıntılar, bir süre sonra bataryanın koruyucu kılıfını delerek artı ile eksi kutbun kısa devre olmasına neden oluyor. Bu da bataryanın patlamasına ve telefonun yanmasına neden oluyor. 

Redmi ve doğal olarak da Xiaomi, konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı ancak bu telefonun neden patladığını ortaya çıkartmak isteyen uzmanlar, Redmi 6A üzerindeki çalışmalarını sürdürüyorlar.

Kaynak : https://fossbytes.com/redmi-6a-explosion-pocket-bursts-india-exclusive/
19
10
7
6
0
Emoji İle Tepki Ver
19
10
7
6
0