• Anasayfa
  • Bilim
  • Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Bunca Çalışmalara Rağmen Yeni Bir Parçacık Bulamadı!

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Bunca Çalışmalara Rağmen Yeni Bir Parçacık Bulamadı!

0
0
0
0
0
İsviçre’de kurulan CERN laboratuvarında büyük umutlar ile inşa edilen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın yeni bir parçacık bulamadığı açıklandı

Bugün Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Chicago kentinde yapılan Uluslararası Yüksek Enerji Fiziği Konferansı’nda resmen açıklanan bilgiye göre yıllardır üzerinde tonlarca çalışmalar yapılan ve yatırım yapılan İsviçre’deki CERN araştırma laboratuvarının göz bebeği Büyük Hadron Çarpıştırıcısı maalesef beklenen yeni bir parçacık arayışını başarısızlıkla sonuçlandırdı.

Fizik dünyası için önemli gelişmeler ve bilgi ile bulguları ortaya koymuş olan LHC, buna rağmen en büyük beklentinin karşılanamamasıyla bir nevi başarısız olmuş diyebiliriz.

Geçtiğimiz Aralık ayında sinyali alınan ve yeni bir parçacık olma ihtimaline karşı çalışmaların yoğunlaştırıldığı bu parçacığın ortaya çıkması fizik dünyası için önemli değişiklikler ve bilgi verebilecekken birkaç haftadır aranan parçacık bulunamadı söylentileri de böylece doğrulanmış oldu.

Tabii bu CERN’deki çalışmaların biteceği anlamına gelmiyor. Hem CERN’de yapılan araştırmalar hem de Büyük Hadron Çarpıştırıcısı önemli görevleri üstlenmeye devam edecek.

Kaynak : http://cds.cern.ch/record/2205245
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0