Citroen ile Polestar Arasındaki 'Logo Kavgası' Sona Erdi

13
3
1
1
0
Citroen ile Polestar Arasındaki 'Logo Kavgası' Sona Erdi
Citroen, İsveçli otomobil üreticisi Polestar ile 2 yıldır devam eden hukuk savaşının sona erdiğini açıkladı. Bu açıklama, elektrikli otomobil dünyasında yeni bir ismin daha ön plana çıkabileceğini gözler önüne seriyor.

Fransa merkezli otomobil üreticisi Citroen, 2020 yılında Volvo bünyesinde çalışmalarını sürdüren Polestar isimli otomobil şirketine dava açmıştı. Citroen'in iddiasına göre Polestar, kelimenin tam anlamıyla logo hırsızlığı yapmıştı. Citroen'e göre Polestar'ın logosu, Citroen'in alt markası DS Automobiles ile neredeyse aynıydı. Yapılan incelemelerde, davanın kabulüne karar verildi. Hatta bir Fransız mahkemesi, Polestar'ı haksız buldu ve şirketin Fransa sınırları içerisinde satış yapmasını yasakladı. Üstelik İsveçli şirkete 150 bin euro para cezası kesildi.

Şimdiyse bu konuyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Bir Citroen sözcüsü tarafından yapılan açıklamalarda, söz konusu anlaşmazlığın çözüldüğü ifade edildi. “Şikayetler geri çekildi. Dava kapanmıştır." ifadelerini kullanan sözcü, arka planda neler olduğuna ilişkin hiçbir şey söylemedi. Öte yandan; Polestar cephesinden konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi. Hal böyle olunca da tarafların nasıl anlaştıkları sır olarak kalmış oldu.

2 yıldır devam eden hukuk mücadelesinin nedeni olan logolar böyle görünüyordu

Yukarıdaki fotoğraflar, DS Automobiles ile Polestar'ın logosunu gözler önüne seriyor. Az önce de belirttiğimiz gibi logolar genel anlamda farklılar. Ancak her iki şirketin logosunda da bir çift şerit kullanılıyor. Bu şeritler, birbirlerinden farklı biçimlerde yerleştirilmişler. İşte iki otomobil üreticisi arasında 2 yıldır devam eden hukuk savaşının nedeni de buydu...

Yaşanan gelişme, Polestar'ın yeniden Fransa pazarına girebileceği anlamına geliyor. Bunun önemli bir gelişme olduğunu söylemek gerek. Zira Polestar, elektrikli ve hibrit araçlara yönelik çalışmalar yapıyor ve Reuters'ta yer alan bir habere göre; Fransa, elektrikli ve hibrit arabaları benimsemiş durumda. Öyle ki 2022'nin ilk çeyreğinde satılan sıfır otomobillerin yüzde 40 gibi ciddi bir bölümü elektrikli ve hibrit motorlu araçlardan oluştu. Polestar'ın araçları Fransa'da nam salabilirse, 1996 yılında kurulan bu şirketin adını tüm ülkelerde ve hatta resmi olarak Türkiye'de de görmeye başlayabiliriz.

Kaynak : https://www.carscoops.com/2022/09/citroen-and-polestar-reportedly-settle-logo-dispute-that-resulted-in-french-sales-ban/
13
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
13
3
1
1
0