'She-Hulk' Dizisi İzlemeye Değer mi? Bozmaya Başladığı Söylenen Marvel'ın İmajını Düzeltebilir mi?

21
6
5
2
0
Disney+'ta yayınlanan en son Marvel dizisi She-Hulk oldu. Yayınlanmadan önce bile adeta bir yorum savaşı başlatan dizinin ilk bölümü bize ne vadediyor?

Disney'in elindeki en büyük markalardan biri tartışmasız Marvel. Her ne kadar Morbius beklentilerin uzağında kalmış ve son dönemde "Marvel bozmaya mı başladı?" diye sordurmuş olsa da Disney, She-Hulk ile henüz umutların tükenmediğini göstermiş oluyor. 

Yazının içerisinde ana hikayenin gelişimine etki edecek ve daha önceden bizzat Marvel tarafından açıklanmamış hiçbir şey yok, o yüzden gönül rahatlığıyla yazıyı okuyabilirsiniz.

Marvel, Star Wars evrenlerinin tüm yapımlarını izlemek ve Disney Plus'a hemen abone olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Önce bazı yanlış bilgileri ortadan kaldıralım:

she hulk

She-Hulk: Attorney at Law dizisinin ilk bölümünü incelemeden önce, bazı noktaları en baştan açıklığa kavuşturmak faydalı olacaktır. Bunlardan ilki, She-Hulk'ın tek özelliğinin kadın Hulk olduğu görüşü. She-Hulk çizgi romanlarda karşımıza çıkalı 40 yıldan fazla oldu ve hiçbir zaman "Bu da işte Hulk ama kadın" şeklinde basite indirgenmedi. Her zaman için kendine has bir karakter oldu, Hulk ile çok farklı bir kişiliği, çok farklı hikayeleri oldu.

İkinci nokta: She-Hulk "feministleştirilmiş, woke olmuş" bir yapım değil. En başından beri kadınların objeleştirilmesine karşı çıkan bir seri. Özellikle Sensational She-Hulk serisinde durumu bazen açık açık, bazen üstü kapalı olarak eleştirdiği ve hatta cinsiyetçi bir hikayeyi yarıda bırakıp yazara ayar verdiği var. (Ciddiyim. Dördüncü duvarı kırma işini Deadpool'dan önce kendisi yapardı). 

Üçüncüsü: Dizide şu ana kadar görmemiş olsak da cinsellikle ilgili çok sayıda şaka ve sahne görebiliriz, bu da karakterle oldukça uygundur. She-Hulk, oldu olası eğlencesine düşkündür. Bir iç çamaşırı modeli tarafından "Çok yüzeysel olduğu" gerekçesiyle terk edilmişliği vardır. Bu kısımda anlaştıysak ilk bölüme gelin beraber bakalım.

She-Hulk: Attorney at Law ile Marvel bu sefer doğru tonu bulmuş olabilir mi?

she hulk

Aslında eski Marvel filmleri ile yenileri arasındaki en büyük farklardan biri eski filmlerin çeşitliğinin yeni filmlerde olmamasıdır. Bilim kurgu ağırlıklı bir şey izlemek istediğimizde Iron Man, epik film istediğimizde Thor, dönem draması istediğimizde Captain America izleyebiliyorduk. Yeni filmlerin ise neredeyse hepsi üç aşağı beş yukarı birbirine benziyor. 

She-Hulk ise bu döngünün içinde gibi gözükse de aslında dışında yer alıyor. Evet, dizide bolca komedi ögesi var ama bu dizi zaten bir komedi dizisi olarak planlandığını belli ediyor. Zaten ilk sezonun senaristliğini ise Jessica Gao yapıyor. Yurt dışından ithal eleştirilerde sıklıkla "Kadın dizisine kadın yazar seçmiş zaten feminikler!" dense de Gao rüştünü çoktan kanıtlamış bir yazar. Daha önce Silicon Valley, Corporation, Robot Chicken, Rick & Morty gibi yapımlarda çalıştı. Turşu Rick Gao'nun yazdığı bölümlerden biriydi. 

Hulk olmak kolay mı?

she-hulk dizisi

Dizi ilk bölümüyle Jennifer Walters'ın nasıl She-Hulk'a dönüştüğü ve toplumun bunu nasıl öğrendiği noktasına odaklanıyor. Şimdiye kadar yayınlanmış olan kısa videolara baktığımızda kendisinin süper güçlere sahip kişilerin davalarına bakacağına, bu amaçla kurulan bir birimin yüzü olacağına ve bu sırada Daredevil, Abomination, Wong gibi karakterleri göreceğimize dair kesin kanıtlar mevcut. 

Genel anlamıyla baktığımız zaman She-Hulk, özellikle başroldeki Tatiana Maslany'nin performansıyla taşıdığı bir yapım olarak göze çarpıyor.

disney marvel

Orphan Black ile tanıdığımız aktrist, komedi zamanlaması ile performansını bir üst seviyeye çıkarıyor. Jen Walters ile birlikte süper kahraman klişeleriyle hukuk dizilerinin klişelerini bir arada görebiliyoruz. Bu klişeler ile epey kafa bulunuyor. 

Peki CGI nasıl?

marvel cgi

Son dönemde Marvel'ın en temel problemlerinden biri de CGI kalitesindeki düşüş ve firmanın, kendileri ile çalışacak birilerini bulmakta zorlanmasıydı. Dizide yer yer CGI'ın sınıfta kaldığı sahneler olsa da, fragmanlardakinden daha iyi görsel efektlerle karşılaşıyoruz. 

Sonuç olarak She-Hulk, belki karakterin çok büyük fanatiklerini tatmin etmeyecek ve alışılagelmiş kahraman hikayelerinden birini izlemek isteyenlere de istediğini pek vermeyecek bir yapım. Öte yandan süper kahraman yapımlarındaki klişeleri alaya alan, kendisini de çok ciddiye almayan ve bu esnada da MCU'nun dağınık uçlarını bir araya getiren bir dizi izlemek isteyenler ise oldukça keyifli bir vakit geçirme aracı olarak gözüküyor. 

She-Hulk: Attorney at Law dizisinin ilk bölümünü izlediniz mi? Bölüm hakkında ne düşünüyorsunuz?

Marvel, Star Wars evrenlerinin tüm yapımlarını izlemek ve Disney Plus'a hemen abone olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

21
6
5
2
0
Emoji İle Tepki Ver
21
6
5
2
0