Zuckerberg, Instagram’dan Sonra Facebook'ta da Beğeni Sayılarını Gizlemek İstiyor

15
6
2
2
0
Instagram'dan sonra geçtiğimiz günlerde YouTube da abone sayılarının gösteriminde bir yeniliğe gitmişti. Kullanıcıların bahsi geçen rakamlara gereğinden fazla dikkat etmesi, Facebook'u da harekete geçirdi. Platform, yakın zamanda beğeni sayılarını kaldırabilir.

Facebook, kullanıcılarının gereksiz bir rekabete kapılmasını ve paylaşımlarını beğeni sayısı için yapmalarını önlemek adına gönderilerin beğeni sayılarını gizleyebilir. Bildiğiniz gibi yine Facebook’un sahip olduğu Instagram’da bu özellik birkaç aydır Brezilya ve Kanada gibi birkaç ülkede test ediliyor. Bu uygulamada ana sayfanızdaki gönderileri sadece yakın arkadaşlarınızdan hangilerinin beğendiğini görebiliyorsunuz.

En başında bu projenin Instagram’da uygulamaya geçirilme sebebi, insanların yeterince beğeni almadığı için kendini özgüvensiz hissetmesi ve bunun kişinin karakterini etkiliyor olması idi. Görünüşe göre Mark Zuckerberg, bu sistemin Facebook’da da olması gerektiğini düşünüyor.

facebook

Facebook’da bu sistemin uygulanması şu an için hâlâ onaylanma aşamasında. Henüz kesin uygulanıp uygulanmayacağına dair net bir bilgi yok. Uygulama hayata geçirilirse aynı Instagram’da olduğu gibi burada da pozitif sonuçlar doğurabilir.

Beğeni sayılarını kaldırmak, günümüz problemlerinden olan "yeterince beğeni almama" problemini bir nebze de olsa azaltabilir zira bu uğurda insanlar, birçok farklılık yapabiliyorlar. Bu yüzden Facebook şirketinin bu hamlesi, kullanıcılarına değer verdiğini gösteriyor. Ayrıca bu hamle, şirketin üzerindeki "veri hırsızı" damgasını da bir nebze hafifletebilir.

Beğeni sayılarının insanlar üzerindeki psikolojik etkisi, daha önce birçok araştırmaya konu olmuş ve araştırmacılar, sosyal medya platformlarının beğeni sayılarının gizlenmesi gerektiği fikrini ortaya atmışlardı. Zuckerberg ve ekibi de bu araştırmaları dikkate almışa benziyor ki iki platformda da bu uygulamayı hayata geçirmek istiyor. Beğeni sayılarının kalıcı olarak gizlenip gizlenmeyeceğini önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz.

Kaynak : https://techcrunch.com/2019/09/02/facebook-hidden-likes/
15
6
2
2
0
Emoji İle Tepki Ver
15
6
2
2
0