• Anasayfa
  • Uzay
  • Gezegen Olduğunu Düşünülen Nesne Ortadan Kayboldu

Gökbilimcilerin Gezegen Olduğunu Düşündüğü Bir Nesne Ortadan Kayboldu

15
4
0
0
0
Gökbilimciler, Güneş Sistemimizin ötesinde, gezegen olduğu düşünülen bir nesnenin esrarengiz şekilde ortadan kaybolduğunu açıkladı. Araştırmacılar, ‘hayalet gezegenin’ aslında kozmik bir çarpışmadan arta kalan bir toz bulutu olduğundan şüpheleniyorlar.

Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı'nda yayımlanan yeni bir araştırmaya göre 2000'lerin ortasında NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu tarafından keşfedilen ve Fomalhaut b olarak adlandırılan bir ötegezegen, ortadan kayboldu; ancak gökbilimciler şimdi, aslında bu cismin kozmik bir çarpışmanın ardından kalan bir toz bulutu olduğunu düşünüyorlar.

Araştırmacılar, iki cismin çarpışma sonucu birbirlerini parçaladığını ve arkalarında uzayda görülebilen ince toz parçacıkları bulutu bıraktığını söylüyorlar. Söz konusu araştırma, ilk keşifteki bulguların yanlış olduğunu gösterse de, bu yanılgı daha şaşırtıcı bir keşfe kapı açmış olabilir.

Yeni bulgular, Fomalhaut b olarak adlandırılan ötegezegenin aslında hiç var olmadığına işaret ediyor

Fomalhaut b

Makalenin başyazarlığını üstlenen Arizona Üniversitesi Steward Gözlemevi'nden gökbilimci Andras Gaspar, "Bu çarpışmalar son derece nadirdir. Dolayısıyla bu kozmik olaylardan birini keşfetmemiz son derece önemli. Hubble Uzay Teleskobu, doğru zamanda doğru yerde olduğu için şanslıyız” ifadelerini kullandı.

Steward Rasathanesi Astronomi Profesörü George Rieke ise "Fomalhaut yıldız sistemi, dış gezegenlerin ve yıldız sistemlerinin nasıl evrimleştiğine dair fikirlerimiz için mükemmel bir test laboratuvarıdır. Diğer sistemlerde bu tür çarpışmalara dair kanıtımız var, ancak bu büyüklükte bir çarpışmaya Güneş sistemimizde rastlamamıştık. Keşif, gezegenlerin birbirlerini nasıl yok ettiklerine ışık tutabilir” dedi.

Yeni keşif, gezegenlerin birbirlerini nasıl yok ettiklerine ışık tutabilir

Fomalhaut b öte gezegen

Gökbilimciler, ilk başta ötegezegen olarak etiketlenen Fomalhaut b’nin yaydığı sıcaklığın kızılötesinde görülmemesi nedeniyşe şüpheye düşüldüğünü söylüyor. Zira herhangi bir gezegenin kızılötesi sensörlerde görünecek kadar parlaması ve sıcak olması gerekiyor.

Başlangıçta, söz konusu cimin gezegen olduğunu destekleyenler, etrafında toz halkası olabileceğini ve bu nedenle sıcaklığının tespit edilmediğini düşündüler, ancak elde edilen yeni görüntüler, aslında gezegenin hiç var olmadığına yönelik tartışmaları alevlendirdi. Bilim insanlarına göre, enkaz bulutu artık küme olarak görülemeyecek kadar genişledi ve yavaş yavaş ortadan kayboldu.

Kaynak : https://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/planet-star-nasa-exoplanet-fomalhaut-world-hubble-space-telescope-a9475196.html
15
4
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
15
4
0
0
0