• Anasayfa
  • İnternet
  • Google’ın Eski CEO’su, Mülakatlarda Sorulan Zeka Sorusunu Bilemedi!

Google’ın Eski CEO’su, Mülakatlarda Sorulan Zeka Sorusunu Bilemedi!

0
0
0
0
0
Google’ın Eski CEO’su, Mülakatlarda Sorulan Zeka Sorusunu Bilemedi!
Google’ın eski CEO’su ve Alphabet’in şimdiki Yönetim Kurulu Başkanı olan Eric Schmidt, işe alım sırasında sorulan bir zeka sorusunu bilemedi.

Alphabet’in Yönetim Kurulu Başkanı ve Google’ın da eski CEO’su olan Eric Schmidt, katıldığı bir konferansta Google’ın iş mülakatlarında sorduğu zeka sorularından bir tanesine maruz kaldı. Kendisine zaman kazandırması için lafı eveleyip geveleyen Schmidt, daha sonra esprili fakat doğru olmayan bir cevap vererek sorudan kaçtı.

Açık Deniz Zirvesi isimli panele konuşmacı olarak katılan Schmidt, katılımcılardan bir tanesinin Google’ın işe alımlarda sorduğu efsaneleşmiş sorulardan bir tanesini sordu. Soru şu şekilde: "Bir korsan gemisinin kaptanısın. Bir sandık dolusu altın buldunuz. Altının nasıl paylaşılacağını mürettebat oylayacak. Korsanların yarısı teklifini beğenmezse öleceksin. Hem hayatta kalıp hem de altından güzel bir pay nasıl alırsın?"

Soruyu dinledikten sonra biraz zaman kazanmak için önce ‘muziplikler’ yapan Schmidt, "Hesaplayalım, yarısı ölse... Yok ben ölürsem... Hayır, beğenmezlerse ben ölüyorum. Bu, gerçekten çok kötü bir soru. Anlaşılan yarıdan fazlasını mutlu edersem yaşıyorum. O zaman teklifim, yüzde 51'ine altınları pay edip, geri kalanlarına şirketten hisse vermek" şeklinde, sonu espriyle biten bir cevap verdi. 

Bu tarz ‘zeka soruları’nı başlatan şirket ise Microsoft olmuştu. Yazılım mühendislerine sormasıyla başlayan trend, aslında cevabı olmayan fakat başvuran kişinin nasıl düşündüğünü anlamayı amaçlayan sorulardan oluşuyordu. Google ise son yıllarda bu tarz soruları iş mülakatlarında sormayı bıraktı. Bunun yerine kendi pozisyonlarına uygun teknik sorular sormaya başladılar.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0