GTA 6 Videoları, Oyun Dünyasında Saçma Sapan Bir Tartışma Başlattı: Grafikleri Neden Bu Kadar Kötü? [Video]

42
8
1
1
0
GTA 6 sızıntısı üzerine başlayan "Oyunlar geliştirilirken nasıl görünür?" tartışması, geliştiricilerin tartışmayı büyütmesiyle tüm sosyal medyayı sardı. Bazı oyunların geliştirme aşamasındaki halleri paylaşıldı ve GTA 6 ile karşılaştırıldı. İşte hem en popüler AAA oyunların hem de nispeten küçük yapımların geliştirme aşamasındaki halleri...

Video oyun tutkunları, geçtiğimiz birkaç gündür Rockstar Games'in ikonikleşen oyun serisi GTA'nın en yeni oyunu GTA 6'ya odaklanmış durumdalar. Öyle ki yıllardır üzerine konuştuğumuz oyun, geçtiğimiz günlerde büyük bir sızıntıya maruz kaldı. Oyunun geliştirme aşamasından görüntüler sızdırıldı ve bu görüntüler, oyuncular arasında büyük bir tartışma başlattı. Öyle ki pek çok kişi, görüntülerin kelimenin tam anlamıyla "rezalet" olduğunu düşünüyordu. Çünkü GTA 6'nın geliştirme aşamasındaki görüntüleri, oldukça basit bir yapıya sahipti ve göze çarpan bazı bariz hatalar da vardı.

İşte tüm bunlar, oyun dünyasında yeni bir tartışma başlattı. GTA 6'nın sızdırılan görüntüleri gerçekten başarısız mıydı? Yoksa tüm AAA oyunlar, geliştirme aşamasındayken böyle mi görünüyor? Geliştiricilerin de bu tartışmaya dahil olmasıyla, tartışmanın ne kadar gereksiz olduğu anlaşılmış oldu. Zira diğer popüler oyunlar da geliştirme aşamasındayken tıpkı GTA 6 gibi basit görünüyorlar ve hatalarla doluydular. Gelin hep birlikte, bazı oyunların geliştirme aşamasındaki görüntülerine yakından bakalım.

İşte bazı oyunların geliştirme aşamasındaki halleri

GTA 6

*GTA 6'dan sızdırılan bir görüntü

Tartışmaya dahil olan isimlerden bir tanesi, yayınlandıktan sonra ödül almaya doymayan CONTROL'ün geliştiricileri oldu. Oyunun baş tasarımcısı Paul Ehreth, CONTROL'ün özellikle de grafikleri nedeniyle ödül aldığını, o grafiklerin ilk aşamalarda son halinden çok uzak olduğunu söyledi. CONTROL yetkilisi bir de video paylaştı.

CONTROL için paylaşılan geliştirme aşaması videosu şöyle:

CONTROL'ün son hali ise şöyle:

Bir grup bağımsız geliştirici tarafından geçtiğimiz aylarda piyasaya sürülen ve oyunculardan tam not alan Cult of the Lamb de tartışmalara dahil oldu. Karşılaştırma içeren bir video hazırlayan geliştiriciler, oyunun geliştirme aşamasındaki hali ile son halini paylaştılar. Tıpkı CONTROL gibi Cult of the Lamb'de de dağlar kadar fark vardı.

Cult of the Lamb için paylaşılan o video

Ciddi bir hayran kitlesine sahip olan sıra tabanlı taktik oyunu Frozen Synapse geliştiricileri de tartışmaya katılan isimlerden bir tanesiydi. Bir fotoğraf paylaşan geliştiriciler, oyunun geliştirme aşamasındaki durumunu gözler önüne serdiler.

Frozen Synapse için paylaşılan görüntü:

2018 yılında tanıştığımız Sea of Thieves geliştiricileri, oyunun 2014 yılındaki haline ilişkin bir video paylaştılar. Paylaşılan videoya baktığımızda da oyunun 2014 yılında hiç de şimdiki gibi görünmediğine tanıklık ediyoruz.

Sea of Thieves'ın 2014'teki hali şöyle:

Sea of Thieves, bugün şöyle görünüyor:

Buraya kadar hayali grafikler üzerinden dizayn edilen oyunlardan bahsettik. Ancak olay bundan ibaret değil. Örneğin birkaç ay önce piyasaya sürülen interaktif oyun Immortality. Gerçek görüntülerin yer aldığı oyun, geliştirme aşamasında çok garip ve hatta biraz da komik görünüyordu...

Immortality'nin geliştirme aşaması ile son haline ilişkin görüntüler:

God of War'ın geliştirme aşamasına ait bir video ise şöyle:

Riot Games'in Valorant'ı anlattığı bir video:

Yukarıda da görebileceğiniz gibi en iyi oyunlar da küçük oyunlar da geliştirme aşamasındayken bambaşka bir haldelerdi. Dolayısı ile sadece sızıntılara bakarak GTA 6'nın grafiklerinden şikayet etmemize gerek yok. Zamanı geldiğinde şikayet edecek çok konu bulacağımız muhtemel...

Yaşanan sızıntı üzerine GTA 6 ile ilgili öğrenebildiğimiz her şey:

Kaynak : https://www.kotaku.com.au/2022/09/other-developers-share-footage-of-what-their-games-looked-like-early-in-development/
42
8
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
42
8
1
1
0