Huawei Altyapısına Duyulan Güvensizlik, ABD ve Çin Arasındaki Bir Kavgaya Dönüşüyor

18
11
8
2
2
Son birkaç aydır Amerikan operatörleri Huawei ile ne yapmaları gerektiği konusunda konuşuyor. ABD, ulusal güvenliği öne sürerek şirketi Amerikan operatörlerinde yasaklamış olsa da, aynı fikirde olmayanlar da var.

Son zamanların en bilinen 'teknoloji' kavgalarından olan ABD ve Huawei arasındaki anlaşmazlık devam ediyor. Huawei'nin Amerikan vatandaşlarının bilgilerini kullanıp Çin Hükümeti'ne gönderdiğini düşünen ABD, bu yüzden şirketin ülkeye resmi yollardan gelmesinin önüne engeller koyup duruyor. Fakat bu konuda benzer düşünmeyenler de yok değil.

Geçtiğimiz cuma günü, AB'nin Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) Başkanı Houlin Zho, Cenevre'de yaptığı konuşmada, ABD'nin Huawei yasağı konusundaki görüşlerini dile getirdi. "Eğer hatalarını görürseniz, Huawei'yi suçlayabilir ve ceza ödetebilirsiniz. Fakat onları kara listeye alacak bir şeyiniz yoksa, yapılan şey hiç de adil değil" diyen Zho, daha önce Çin'in Posta ve İletişim Bakanlığı'nda çalışmıştı.

Bununla beraber ABD'li yetkililer, tüm Çinli şirketlerin potansiyel şüpheli durumunda olduğu konusunda oldukça ısrarcı. Bir siber güvenlik forumunda perşembe günü konuşan ABD İç Güvenlik Bakanlığı siber güvenlik başkanı Chris Krebs, asıl kaygısının ülkeye gelen üründen ziyade, ürünün menşei ülkesinin yasal rejimi olduğunu söyledi: "Bizim odağımıza aldığımız nokta doğrudan ülke veya şirket değil. O ürünün tabi olduğu hukuk kuralları."

Her ne kadar farklı taraflar farklı görüşlere sahip olsa da tartışmanın sadece teknik analizle çözülemeyeceği ortada. Siyasi görüşlerin de oldukça etkilediği bu kavga, bu yüzden sadece ABD - Çin arasında kalmadığı gibi, diğer ülkelere de yayılmıştı. Hatırlayacak olursak Huawei CEO'sunun kızı, ABD'nin isteği üzerine Kanada'da tutuklanmış, ardından serbest bırakılmıştı.

Kaynak : https://www.theverge.com/2019/4/7/18297500/huawei-cyber-us-china-hacking-espionage
18
11
8
2
2
Emoji İle Tepki Ver
18
11
8
2
2