• Anasayfa
  • Yaşam
  • İçişleri Bakanı UBER'e Müsaade Edilmeyeceğini Söyledi!

İçişleri Bakanından UBER Açıklaması: Kimse Müsaade Etmemizi Beklemesin

108
7
2
1
1
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, taksiciler ile bir araya gelerek UBER hakkında açıklamalarda bulundu. UBER'in kanun dışı hizmet verdiğini belirten Soylu, ''Kimse müsaade etmemizi beklemesin.'' dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, seçim çalışmaları dahilinde Maçka Parkı’nda bulunan taksi durağını ziyaret ederek taksici esnafı ile sohbet etti. UBER konusunda taksicilerin içinin rahat olması gerektiğini dile getiren Soylu, ‘’Hukuksuz bir işe bizim müsaade etmemizi kimse beklemesin.’’ dedi.

‘’UBER konusunda daha önce E3 söyledim, şimdi de söylüyorum. Çok tartışıldı bu konu Türkiye'de ama Türkiye bir hukuk devleti ve hukuk devletinin kendine ait kuralları var. UBER'in yaptığı yetkisiz bir taşımacılık, bunu kendileri de kabul ediyorlar zaten.’’ diyen Soylu, sözlerine şu şekilde devam etti:

‘’Yetkisiz taşımacılık kanuna ait bir deyim esas bunun adı korsan. Yani kendi yetkisi olmadığı bir taşıma şeklini oluşturuyor. Bu şunu açar; adı UBER olmaz başka bir isim olur ve o isimle yine aynı şekilde yine başka bir işletme kurabilirler bu bir. İkincisi bizim kanunumuzla açık bir nokta var diyor ki bu tip taşımlarda komisyon kesilemez.’’

UBER’in Türkiye’ye herhangi bir vergi ödemediğini hatırlatan Soylu, ‘’Komisyon kesiyor, komisyon kesmek zorunda çünkü yurt dışına çalışıyor. Üç vergisi buraya ödenmiyor. Vergisi başka ülkeye ödeniyor. Bizim bu tip taşımalarda kurallarımıza ait belirlediklerimiz var. Hukuksuz bir işe bizim müsaade etmemizi kimse beklemesin. Bu doğru da olmaz.‘’ dedi.

24 Haziran’da gerçekleşecek seçimlerin ardından taksicilik standartlarını yeniden gözden geçireceklerini dile getiren Soylu, ‘’Seçimden sonra inşallah hep beraber tekrar oturup bir takım standartları ilgili muhataplarla birlikte bu işi koordine ekip inşallah iyi bir noktaya getireceğimizi düşünüyorum.’’ dedi.

108
7
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
108
7
2
1
1