• Anasayfa
  • Uzay
  • Kanlı Ay Tutulması, Dünya İçin Ne Anlama Geliyor?

Kanlı Ay Tutulması, Dünya İçin Ne Anlama Geliyor?

96
15
6
6
3
Son yılların en şiddetli Ay tutulmalarından birisi, bu cuma (27 Temmuz) akşamı Türkiye’den de rahatlıkla gözlemlenebilecek. Olay gerçekleşirken yaşanan bazı şeyler, Dünya hakkında önemli bilgilere ulaşmamızı sağlayacak.

Çıplak gözle görebileceğimiz en etkileyici gök olaylarından birisine sayılı vakitler kaldı. 27 Temmuz’da Türkiye saati ile 20.10’da başlayacak Kanlı Ay tutulması, tüm şiddetiyle saat 22.30’a kadar devam edecek. Bu süre zarfında, Türkiye’nin de içinde bulunduğu geniş bir coğrafyada tutulma rahatlıkla izlenebilecek. Aynı zamanda 28 Temmuz’a girdiğimiz ilk dakikalarda, saat 00:10’a kadar Ay üzerinde etkilerini görebileceğimiz tutulma, gece 02:30’a kadar yarı gölgeli olarak gerçekleşecek ve tamamlanacak. 

Bir güneş tutulması olayına karşı ay tutulmasını çıplak gözle izlemek daha güvenli ve kolay. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Londra Üniversitesi astronomlarından Francisco Diego, olay esnasındaki renk değişimlerinin bazı şeyler anlatacağını söylüyor. Tutulma sırasında Dünya, Güneş ve Ay’ın arasına gireceği için Ay’ı bir süre güneş ışığından mahrum bırakacak. Yani Ay yüzeyine Dünya’nın gölgesi düşecek, bu sıradan bir gölge olmayacak. Gölgenin rengi tutulma süresince değişim gösterecek.

Diego’nun açıklamalarına göre Ay’ın rengi soluk turuncudan koyu kırmızıya doğru değişim gösterecek. Bu durum bir nevi Dünya’daki gün batımında gözlenmenen etkiyle benzer bir durum, sadece aynı turuncu ve kızıl renklerin Ay yüzeyine yansıdığını göreceğiz.

Dünya hakkında önemli bilgileri verecek olan şey ise Ay’ın tutulma sırasında yansıttığı parlaklık, renkler ve tonları olacak. Atmosferimizden geçen güneş ışığından dolayı kızıla bürünecek Ay’ın rengi, havamızın ne kadar temiz olduğunu gösterecek. Eğer atmosferimiz gerçekten temiz ise Ay parlak şekilde renklenecek, renk tonları turuncu ve sarı arasında değişecek. Eğer atmosferimiz kirliyse beklenenden daha soluk ve koyu bir Ay göreceğiz. Yani atmosferimiz güneş ışınlarını filtreleyerek, kendisi hakkında bilgiler verecek.

27 Temmuz akşamı Ay, Dünya atmosferinin ne denli kaliteli olduğunu gösteren bir ekran gibi saatlerce turuncu ve kızıl tonlarında gökyüzünde olacak. Bir sonraki ay tutulması 21 Ocak 2019'da gerçekleşecek. Bu kez en iyi görüş Kuzey ve Güney Amerika'dan olacak. 

Kaynak : https://www.npr.org/2018/07/25/632400421/what-fridays-extra-long-lunar-eclipse-can-tell-us-about-the-earth
96
15
6
6
3
Emoji İle Tepki Ver
96
15
6
6
3