Katarlı Askeri Okul Öğrencilerine Türkiye'de 'Sınavsız Tıp Eğitiminin Yolunu Açan' Protokol Sosyal Medyanın Gündeminde: İşte Gelen Tepkiler

476
24
18
7
4
Resmi Gazete'de bu sabah yayımlanan bir karar ile Katarlı askeri okul öğrencilerine, Türkiye'de üniversite sınavına girmeden tıp, diş hekimliği, eczacılık yüksek okulu ve hemşirelik gibi alanlarda eğitim hakkı verildi.

Katar ile Türkiye arasında imzalanan Askeri Sağlık Alınında Eğitim ve İşbirliği Protokolü'nün detayları belli oldu ve tüm maddeler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayı ile Resmi Gazete'de de yayımlanandı. İşbirliği kapsamında Türkiye'de eğitim almak isteyen Katarlı öğrenciler için istenen şartlar da listelendi, ancak bu şartlar arasında YKS ya da yabancı öğrenciler için eşdeğeri olan herhangi bir sınav aşamasının adı belirtilmedi.

Bir başka deyişle Katarlı öğrencilere -ülkeleri masrafları karşılaması şartı ile- sağlık alanlarında ve sınavsız olarak ön lisans, lisans ve yüksek lisans eğitimi alma hakkı tanınmış oldu. Protokolün kapsamı sağlık alanında olduğu için öğrencilerin eğitim alacakları alanların başında tıp ve diş hekimliği, eczacılık yüksekokulu, hemşirelik yüksekokulu yer alıyor. Söz konusu protokol, aksi belirtilmediği sürece her 5 yılda bir yenilenecek.

  • NOT: Bu içerik, ilk yayınlandığında ilgili protokolün Misafir Öğrenciler tanımlamasındaki "askeri ya da sivil silahlı kuvvetler personel" ifadesi üzerine Katarlı Gençler ifadesi ile yayınlanmış, konu hakkında Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklama sonrası "Katarlı Askeri Öğrenciler" ifadesi ile düzenlenmiştir.

Tartışmalara neden olan protokolün ilgili maddesi şu şekilde, listelenen şartlar arasında üniversite sınavı bulunmuyor:

katar türkiye protokol

Protokolün "Misafir Öğrenciler" olarak tanımladığı, yukarıdaki maddelere göre Türkiye'de sınavsız eğitim hakkını kazanan kişiler, Katar'ın silahlı kuvvetlerine bağlı okullarda eğitim alan, henüz lise ve dengi kurumlardan mezun olmamış askeri ya da sivil öğrencileri kapsıyor. Bu tanımlamaya Resmi Gazete'de yayımlanan metnin MADDE III; TANIMLAR bölümünden ulaşmak mümkün:

Katarlı öğrencilerin Türkiye'de sınava girmeden üniversite eğitim hakkını almasına sosyal medya kullanıcıları şöyle tepki gösterdi:

jahrein

beyza

dr dodo

pilolice

ozbey 18

can gürses

canitti

 

 

476
24
18
7
4
Emoji İle Tepki Ver
476
24
18
7
4