Mars'ta Hayatta Kalmak İçin Yetiştirmemiz Gereken İlk Bitki Açıklandı (Hayır, Patates Değil)

40
9
4
2
2
Bilim insanları, kızıl gezegen Mars’ta insanların hayatta kalabilmesi için yetiştirmesi gereken ilk bitkinin ne olduğunu ortaya çıkardı. Bu bitki, Mars’ın topraklarında sıkıntısız bir şekilde yetiştirilebiliyor ve daha sonrasında gübre olarak kullanılabiliyor.

Biliyoruz, “Mars’a gittik de hayatta kalması kaldı” diyorsunuz ancak insanlık olarak Mars’a ayak basmamız sandığınızdan daha yakın bir gelecekte gerçekleşecek. Orada hayat kurmak istiyor muyuz, orası tartışılır ancak eğer kuracaksak, besine ihtiyacımız var.

Marslı filmini hatırlarsınız, orada Matt Damon’un karakteri, Mars’a gittiğinde orada birkaç bitkiyi sera yöntemiyle yetiştiriyordu. Bilim insanları, benzer bir senaryoda Mars’ta hayatta kalmak için yetiştirebileceğimiz en verimli bitkiyi buldular.

Mars’ta yetiştirmemiz gereken ilk bitki: Yonca

Bilim insanlarının araştırmasına göre Mars’ta yetiştirmemiz gereken bitki yonca. Araştırmacılar, bu yem bitkisinin Mars'ı kaplayan sert volkanik toprakta hayatta kalabileceğini ve daha sonra şalgam, turp ve marul gibi yiyecekleri yetiştirmek için gübre olarak kullanılabileceğini belirlediler.

Önceki araştırmalar, bitkilerin yerleştirildikleri toprağa fazladan besin eklenmeden Mars yüzeyinde büyümeyeceğini gösteriyordu, yonca burada devreye giriyor. Mars'taki toprakta sıkıntısız yetişebilmesi adına tam bir eşleşme elde etmek zor ancak araştırmacılar, yonca bitkisinin herhangi bir ek gübre olmadan, Dünya topraklarında olduğu kadar sağlıklı büyüyebileceğini ortaya çıkardılar.

Simüle edilmiş Mars toprağı daha sonra gübre olarak eklenen yonca ile test edildi. Şalgam, turp ve marul gibi bakımı az olan, hızlı büyüyen ve fazla suya ihtiyaç duymayan üç bitki teste tabi tutuldu ve hepsi başarıyla yetiştirildi.

Yine de bir sorun var: tatlı su da gerekiyor. Ancak bu da sorun olmayabilir zira araştırma ekibi,  Mars'ta bulunan tuzlu suyun bir tür deniz bakterisi ile arıtılabileceğini ve daha sonra mahsulün büyümesi için gereken tatlı suyu üretmek için volkanik kayalardan süzülebileceğini düşünüyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/this-is-the-first-plant-we-should-grow-on-mars-new-study-finds
40
9
4
2
2
Emoji İle Tepki Ver
40
9
4
2
2