• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA, İlk Elektrikli Deneysel Hava Aracı Teslimatını Aldı

NASA, İlk Elektrikli Deneysel Hava Aracı Teslimatını Aldı

22
5
0
0
0
ABD'nin uzay araştırmaları kurumu Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), ilk elektrikli deneysel hava aracının teslimatını aldı. X-57 projesinin bir parçası olan teslimat, Empiricial Systems Aerospace tarafından çarşamba günü gerçekleştirildi.

Amerika Birleşik Devletlerinin uzay programı çalışmalarından sorumlu NASA, ilk mürettebatlı elektrikli uçağının teslimatını aldı. X-57 model adı verilen uçak, Kaliforniya’daki Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi’nde yerini aldı.

X-57, NASA’nın ilk elektrikli deneysel hava aracı (X-plane) ve yirmi yılın ardından kurumun sahip olduğu ilk mürettebatlı deneysel hava aracı olma unvanlarına sahip. Uçak, Empiricial Systems Aerospace (ESAero) tarafından çarşamba günü NASA’ya teslim edildi.

nasa x-57

X57’nin ürün müdürü Tom Rigney, X-57’nin NASA için çok önemli bir yere sahip olduğunu ve X-plane projesinde yeni bir sayfa açtığını söyledi. X-57’nin sistem doğrulama testlerine yerde yapılmaya başlanacak ve gelecekteki adımlar için bir hazırlık süreci olacak.

Yeni uçağın önemli özelliklerinden birisi geleneksel içten yanmalı motorların yerine elektrikli seyir motorlarını kullanması. X-57’nin yerdeki testlerinden sonra taksi testleri ve uçuş testleri de yapılacak. Uçak, Mod II olarak bilinen tamamen elektrikli hava aracı konfigürasyonlarının üçünden teslim edilen ilk konfigürasyon oldu.

nasa x-57

Uçağın yer testleri yapılırken projenin diğer ayakları olacak Mod III ve Mod IV’ün de hazırlıkları sürüyor. Testlerin tamamlanmasının ardından Mod III ve IV’de bulunacak kanadın ESAero’da gövde üzerinde kontrolünün yapılmasının ardından proje bir sonraki adıma taşınacak.

X-57 projesinin temel amacı gelecekte çıkacak elektrikli hava araçları için sertifikasyon standartları geliştirmek. Bu araçlar içinde şehir içinde hava ulaşımını sağlayacak elektrikli hava araçları da bulunuyor.

Kaynak : https://www.nasa.gov/press-release/nasa-takes-delivery-of-first-all-electric-experimental-aircraft
22
5
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
22
5
0
0
0