Nokia, Patent İhlalleri İçin Tazminat Ödemeyen Oppo’ya Dava Açıyor

24
9
3
2
0
Finlandiyalı teknoloji devi Nokia, patent kullanımları için tazminat ödemekte olan Oppo'nun ödemeye yapmayı bırakmasının ardından şirkete dava açacağını açıkladı. Oppo, Nokia'ya 2018'den beri ödeme yapıyordu.

Nokia, teknoloji şirketleriyle girdiği dava savaşına yeni bir cephe daha ekledi. Birkaç yıldır birçok şirketle mahkemelik olan ve bir kaybedip bir kazanan Nokia; Lenovo ve Daimler’in (Mercedes'in üreticisi) yer aldığı davalarda yüklü miktarlarda tazminat hakkı elde etmişti. 

Yakın zamana kadar Oppo ile Nokia arasında bir sıkıntı yoktu; nitekim Çinli üretici Finlandiyalı devin patentleri için düzenli olarak tazminat ödüyordu. Ancak Oppo, 2018 yılında imzalanan ve birçok patentin kullanımına izin veren lisans anlaşmasını her nedense yenilemeyi reddetti.

Nokia dört ülkede yasal işlem başlattı:

nokia

Nokia ise Oppo’nun herhangi bir lisans anlaşması olmaksızın teknolojiyi kullanmaya devam ettiğini öne sürüyor ki bu, firmanın haklarını ihlal etmekte. Bu duruma bir cevap bekleyen Fin teknoloji devi; Almanya, Fransa, İngiltere ve Hindistan’da gerekli yasal işlemleri başlatmış durumda.

Nokia, Oppo ile görüşmelerin yapıldığını ancak Çinli şirketin Nokia tarafından sunulan “adil ve mantıklı teklifleri“ reddettiğini ve Oppo’nun anlaşmazlığı dostça çözmekten uzak durduğu için, dava açmak gibi aşırı ve zorlayıcı bir önlem almak durumunda kaldıklarını açıkladı.

Kaynak : https://www.gizchina.com/2021/07/11/nokia-decided-to-sue-oppo-for-using-its-patents/
24
9
3
2
0
Emoji İle Tepki Ver
24
9
3
2
0