• Anasayfa
  • Sosyal Medya
  • OHAL Sonrası Sosyal Medyada Suç İşlememek İçin ‘Yapmamanız Gerekenler’ Listesi

OHAL Sonrası Sosyal Medyada Suç İşlememek İçin ‘Yapmamanız Gerekenler’ Listesi

0
0
0
0
0
Alınan OHAL kararı sonrası sosyal medya kullanıcılarına da büyük iş düşüyor.

OHAL ile alınan önlemler arasında sosyal medya kullanıcılarının da dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. 15 Temmuz gecesi Facebook ve Twitter gibi dev sosyal ağların kullanım oranı, önceki günlere nazaran 3 kat daha fazla artmıştı.

Avukat Fehmi Özmestik, sosyal medya ortamında işlenen suçlarla alakalı olarak kanuni bir düzenleme yapılmamış olmasına rağmen sosyal medya kullanıcılarının farkında olmadan suç işleyebileceklerini belirterek şunları söyledi: “Bir kanun hükmü bulunmamasına rağmen sosyal medya üzerinden özellikle terör örgütü propagandasının yapılması, gerçek dışı haberler paylaşarak halkı kin ve düşmanlığa sevk edebilecek söylemlerde bulunulması, yine darbe teşebbüsünü övmek, gerçek dışı görseller paylaşmak suretiyle kamu düzeni açısından tehlikeli ortam oluşması hallerinde, bu içerikleri paylaşanlar hakkında soruşturma açılacak” dedi.

Siber güvenlik uzmanı Halil Öztürkci ise “Sosyal medya üzerinden yapılabilecek algı operasyonları, özellikle devlet kurumlarına yapılacak siber saldırılar sonucunda elde edilmiş bilgiler kötü niyetle kullanılabilir. Bu konuda hem kamu kurum ve kuruluşlarının hem de özel sektördeki firmaların siber güvenliklerine daha fazla önem göstermesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Şimdi de madde madde sosyal medyada dikkat edilmesi ve yapılmaması gerekenlere bir bakalım:

-Sosyal medya platformlarında gördüğünüz fotoğraflar manipüle edilmiş olabilir. O yüzden arama motorlarında doğru olup olmadığını araştırın.
- Paylaştığınız tüm içeriklerden siz sorumlusunuz. Dolayısıyla doğruluğundan şüphe duyduğunuz bilgileri paylaşmayın.
-İnsani değerlere saygılı olacak davranışlar sergileyin. Ölüm ve şehit haberleri üzerinden siyaset yapmamaya, yapacaksanız da kullandığınız dile özen gösterin.
-Daha önce tanımadığınız kimseler hakkında hedef gösterici paylaşımlar yapmaktan kaçının.
-Nefret dili kullanmayın, sizinle aynı fikirde ya da siyasi görüşte olmadığınız insanları aşağılamayın.
-Sosyal medya üzerinden organize edilen eylemlere katılmadan önce mutlaka ön araştırma yapın ve dikkatli olun.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0