• Anasayfa
  • Oyun
  • Sony, PlayStation 5’in Çıkış Tarihini Açıkladı

Sony, PlayStation 5’in Çıkış Tarihini Açıkladı

329
114
34
18
13
Tüm zamanların en çok satan oyun konsolu serisi PlayStation, beşinci üyesine kavuşuyor. Sony, yıllardır beklenen PlayStation 5’in çıkış tarihini nihayet açıkladı. Beklemek artık daha zor olacak çünkü PlayStation 5, bugüne kadar alışık olmadığımız çok sayıda yeni özellikle geliyor.

Oyun dünyasının temel taşlarından olan PlayStation’un yeni modeli, Sony’nin bugün yaptığı flaş açıklamaya göre 2020’nin son çeyreğinde raflardaki yerini alacak. Resmi blog üzerinden yayınladığı yazıyla çıkış tarihini duyuran Sony Entertainment CEO’su Jim Ryan, başka heyecan verici detaylar da sundu. 

Gelecek nesil PlayStation modelleri için PS5’in önemli bir adım olduğunu söyleyen Ryan, dokunma hissiyle oyun deneyimini daha da geliştireceklerini açık açık belli etti. Zira PlayStation 5 ile gelecek yeni DualShock oyun kollarında dokunmatik ekran ve butonlar olacağı söyleniyordu. Artık kesinleşti.

PlayStation 5’te oyunlardaki gerçekçiliği arttırmak “haptic” teknolojisi bulunacak:

playstation 5

Teknoloji dünyasının yeni odak noktası olan “haptic” sistemleri, PlayStation 5’te de bulunacak. iPhone serisinde dokunmatik odaklı sistem olarak tanıdığımız “haptic touch” aslında 3D Touch’ın yerine geçmişti. Haptic sensörleri sayesinde ekrana dokunma süresi ve şiddetine göre farklı tepkiler almak mümkündü. 

Haptic sistemleri, etkileşim seviyelerine göre farklı bildirimler için de kullanılabiliyor. PlayStation 5 özelinde ise bu sistemler bir yarış esnasında duvara çarptığınızda, bir futbol maşında ikili mücadeleye girdiğinizde yaşanan “titreme” deneyimini daha gerçekçi bir boyuta taşıyacak. Araba sürerken asfalt zemin ile engebeli zemin arasındaki farkı kolun verdiği tepkiyle anlamak mümkün olacak.

Oyuncular, daha gerçekçi bir deneyim için riskli anlarda sadece titreyen bir kol ile geri bildirim almayacaklar. Ekrana ve kola verdikleri dokunma komutları, bu komutların oyunda yarattığı değişiklikler ve o değişikliklerin oyuncuya yaşattığı deneyim, haptic sistemi sayesinde daha hissedilir olacak.

L2 ve R2’yi unutun, oyunda yapmak istediğimiz hareketleri gerçekte yapmamız gerekecek:

play station 5

Sony, PlayStation 5 için programlanabilir tetik düğmeleri üzerinde çalıştı. Yeni oyun kollarında L2 ve R2 gibi düğmeler, yerlerini yeni nesil sensörlere bırakacaklar. Bu sensörler, oyun şirketleri tarafından programlanabilir olacak. 

Elinizde ok ve yay yokken ok atma hareketi yapabilecek, bunun sonucunda oyunda ok atabileceksiniz. Bir arazi aracının hızını arttırmak için el hareketlerinizi kullanmanız mümkün olacak. Bu durumu elinize kürek alıp bir çukur kazmaya da benzetebiliriz. Siz aynı hareketleri yapacaksınız ancak çukuru oyunda kazacaksınız.

Sony Entertainment CEO’su yaptığı açıklamada, bu kontrol sisteminin oyun şirketlerine ulaştırıldığını ve ilk örnekleri beklediklerini söyledi. PlayStation 5, tüm yenilikleriyle birlikte 2020’nin son çeyreğinde raflardaki yerini alacak. Merakla ve heyecanla bekliyoruz. Yakında PlayStation 5 hakkında tüm sorularınıza yanıt veren bir dosya haberiyle karşınızda olacağız.

329
114
34
18
13
Emoji İle Tepki Ver
329
114
34
18
13