• Anasayfa
  • Mobil
  • Samsung, Kârının Geçtiğimiz Yıla Göre %60 Düştüğünü Açıkladı

Samsung, Kârının Geçtiğimiz Yıla Göre %60 Düştüğünü Açıkladı

36
23
8
2
1
Samsung tarafından açıklanan 2019 birinci çeyrek finansal raporuna göre şirketin kârı, geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine göre %60 düşüş gösterdi.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, birinci çeyrek finans raporunu açıkladı. Açıklanan rapora göre şirket, yılın ilk çeyreğinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine %60’lık bir kâr düşüşü yaşadı. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 13.4 milyar dolar kâr elde eden şirket, bu yılın ilk çeyreğinde ise yalnızca 5.3 milyar dolar kâr edebildi.

Samsung’un kârında bir düşüş yaşaması zaten beklenen bir gelişmeydi fakat bu oranda olması beklenmiyordu. Şirketin Galaxy S10 satışları, beklenenden çok iyi gittiği için gelirlerin iyi seviyede olması şaşırtıcı değil. Samsung, akıllı telefon pazarındaki asıl düşüşü giriş ve orta segmentte yaşadı.

Samsung, yılın ilk çeyreğinde 78 milyon akıllı telefon ve 5 milyon tablet satışı gerçekleştirdi. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Galaxy S10 satışları, Samsung’u ayakta tutan bir numaralı faktör. Yılın ikinci çeyreğinde Galaxy S10 5G ve Galaxy A80 gibi modellerin de piyasaya sürülmesiyle gelirlerin artış göstermesi bekleniyor.

Samsung’un kârının düşmesinde bellek yongalarına olan talebin azalması önemli bir rol üstleniyor. Bununla birlikte şirket yılın ikinci çeyreğinde 256 GB bellek yongalarına, UHD, 8K ve ultra büyük ekran panellerine olan talebin artış göstermesini bekliyor. Samsung, yılın ikinci çeyreğinde tüketicilere daha fazla katma değerli ürün satışı gerçekleştirmek istiyor.

Kaynak : https://www.gizchina.com/2019/04/30/samsung-suffers-60-drop-in-q1-2019-profits-amid-strong-galaxy-s10-sales/
36
23
8
2
1
Emoji İle Tepki Ver
36
23
8
2
1