• Anasayfa
  • Uzay
  • Stephen Hawking: İnsanlar Başka Bir Gezegene Yerleşmek Zorundalar!

Stephen Hawking: İnsanlar Başka Bir Gezegene Yerleşmek Zorundalar!

1
1
0
0
0
Stephen Hawking, insanların yaklaşık 1000 sene içerisinde Dünya’dan ayrılması gerektiğini söyledi.

Ünlü bilim insanı Stephen Hawking, insanoğlunun Dünya’daki yaşamının sona yaklaştığını söyledi. Uzaylılar ve başka gezegenlerdeki yaşamla ilgili çarpıcı açıklamalarıyla tanınan Hawking, insanların yakın gelecekte Dünya’dan ayrılmak zorunda kalacağını, en iyi ihtimalde bile bu sürenin en fazla 1000 seneye kadar uzayabileceğini açıkladı.

Stephen Hawking, insanların Dünya’dan ayrılmadıkları sürece yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olacaklarını belirtti. Bu nedenle en fazla 1000 sene içerisinde yeni bir gezegen bulmamız ve o gezegene yerleşebilecek teknolojiyi geliştirmemiz gerektiğini söyleyen bilim insanı “Kırılgan gezegenimizden kaçmadığımız sürece bir 1000 sene daha yaşayabileceğimizi düşünmüyorum” dedi.

Dünya’nın yok olmasıyla ilgili konuşan Stephen Hawking, katıldığı soru-cevap etkinliğinde şu şekilde açıklama yaptı:

Dünya’nın bir felaketle tamamen yok olma ihtimali çok az ancak bu ihtimal zaman içerisinde artıyor ve gelecek 100 veya 1000 sene içerisinde gezegenimizin yok olması neredeyse kaçınılmaz olacaktır. Bu gerçekleşene kadar uzaya, diğer yıldızlara yayılmış olmamız gerekir. Böylece Dünya’nın felaketi insanlığın da sonu olmaz.

NASA, Stephen Hawking’in bu söylemine uygun bir şekilde 2009 senesinden beri Dünya dışındaki yaşanabilir gezegenleri bulmak adına çalışmalar sürdürüyor. Uzay araştırma kuruluşu, Kepler sayesinde bugüne kadar 4000’den fazla exoplanet adayı ve 2000’den fazla exoplanet bulmayı başardı. Yaşam barındırabilmek için gerekli olan ısı ve ışık kaynağına, yani Güneş benzeri bir yıldıza sahip olan exoplanet’lar, gelecek senelerde insanlığın yeni evi olabilirler.

1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0