Korsan Maç İzleyenlerin Evine Polis Baskını Yapılacağı İddia Edilmişti: İddianın Aslı Ortaya Çıktı

44
5
2
0
0
Bugün ortaya atılan bir iddia, Süper Lig maçlarında korsan yayın yapanların evine polis tarafından uyarı baskını yapılabileceğini ortaya koymuştu. Ancak haberin asıl kaynağının Premier League maçları için Birleşik Krallık'ta yapılan bir habere ait olabileceği ortaya çıktı.

Spor müsabakalarında yasa dışı yayıncılık tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir problem. Öyle ki Süper Lig gibi önde gelen liglerin maçları, her hafta internet ortamlarından korsan olarak yayınlanıyor. Bugün ise bu konuda tüm ülkede gündem olmayı başaran bir iddia ortaya atıldı.

Önce bir spor haber sitesi tarafından paylaşılan ve daha sonra her yere yayılan haberde, Türkiye’nin en üst seviye futbol ligi olan Süper Lig maçlarındaki kaçak yayınlar için emniyet harekete geçtiği ifade edilmişti. Bu adımın da yayıncı kuruluş (beIN Sports), TFF ve Kulüpler Birliği’nin şikâyetleri doğrultusunda atıldığı aktarılmıştı. Ancak bu haberin aslında başka bir kaynaktan alınmış olabileceği ortaya çıktı.

İddiada, kaçak maç yayınlarını izleyenler için uyarı baskını yapacağı belirtilmişti

Ortaya atılan iddiada emniyetin, kaçak yayınları izleyenleri uyarmak için bu insanların evine ‘uyarı baskını’ yapmayı düşündüğü, Bu kapsamda da yaklaşık bin haneye gidileceği söylenmişti. Ayrıca korsan yayınları izleyenlerin büyük bir soruşturmanın parçası olabileceği konusunda uyarılacağı da iddia edilmişti.

Kaçak yayınları izleyenlerin nasıl tespit edildiği konusunda ise herhangi bir bilgi paylaşılmazken, soruşturma kapsamında maçları izleyenler arasında büyük bir veri tabanının oluşturulduğu da iddialar arasında yer almıştı. Bunun yanı sıra polisin, yurt dışı kanyaklı maç yayını yapanlar için Almanya, Hollanda ve Fransa’daki yetkililer ile bağlantı kurduğu da belirtildi.

İddianın kaynağının The Mirror gazetesinin Premier League için yaptığı bir habere ait olabileceği ortaya çıktı

Herkesin ağzına dolanan haberin bir benzerinin Birleşik Krallık merkezli gazete The Mirror'da da dün yayınlandığı görüldü. Mirror'ın buradan ulaşabileceğiniz haberinde, benzer bir şekilde polisin uyarı için Premier League maçlarını korsan izleyen 1000 kişinin evinin kapısını çalacağının ifade ediliyor. Ayrıca haberde, insanların büyük bir soruşturmanın parçası olabileceği konusunda uyarılacağını ve büyük bir veri tabanının oluşturulduğunu gösteren benzer ifadelere de yer veriliyor.

Bu haber, kaçak Süper Lig yayınlarını izleyenler hakkındaki iddiaların kaynağının Birleşik Krallık olabileceğini, ülkemizi ilgilendirmeyebileceğini ortaya koyuyor. Yani, Türkiye'de de benzer bir operasyonun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda henüz kesin bir bilgi yok.

Kaynak : https://www.fotospor.com/spor-toto-super-lig/polis-kacak-mac-izleyenlerin-evlerini-basacak-549222
44
5
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
44
5
2
0
0