Taksilere, Kalite Standartlarını Artırmak İçin Uber Kriterleri Geliyor

121
20
16
3
0
UBER'in yasaklanması kamuoyu tarafından oldukça sert bir tepkiyle karşılandı. Bununla birlikte TŞOF'un yönetim kurulu üyesi Halit Yılmaz, taksilerin kalite standartlarının artacağını vurguladı.

Geçtiğimiz günlerde yasaklanan UBER'den sonra TÜRKİYE Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Yönetim Kurulu Üyesi Halit Yılmaz, taksilerin kalite standarlarının artması ve korsan taksilerin önüne geçmek için çeşitli yaptırımlar getireceklerini söyledi. 

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'nde taksilerin daha tercih edilebilir hale getirilmesi için adımlar attıklarını söyleyen Yılmaz, taksiler için hizmette kalitenin yükseltilmesini teklif ettiklerini, alınan kararın da 'taksici esnafının yeniden dirilişi ve üzerindeki durgunluğu atması' anlamına geldiğini de dile getirdi. 

Yılmaz: “UKOME’nin aldığı yeni karara göre, 31 Mayıs 2018 tarihinden itibaren herhangi bir sebepten dolayı araç değişikliği veya sahip değişikliği durumunda asgari D segmenti şartı getirilmiştir. Yani, yenilenecek araçların renkleri turkuaz ve siyah renkte olacak” dedi.

ÖTV'siz Yenileme Fırsatı

Araç yenilemesine imkân sağlayacak yeni kararların 2016’da Resmi Gazete’de yayımlandığını ve ÖTV’siz yenilemenin 30 Haziran 2019’a kadar süreceğini belirten Halit Yılmaz: “İstanbul’da ticari taksi sayısı 18 bin adettir. Bugüne kadar ticari taksilerin 9 bini ÖTV’siz yenileme uygulamasından yararlandı. UKOME’de alınan karara göre, ÖTV’den yararlanmak isteyen araçların artık D veya E segmenti araç alması gerekiyor. Yine İstanbul’da 5 yaş sınırı olduğu hesaplanırsa 2022 yılında tüm taksilerimiz yüksel model konumuna gelmiş olacaktır. Bu yeni düzenlemeler ile taksici esnafımızın, İstanbul halkına yakışır kaliteli ve güvenli hizmet vereceği bir gerçektir.” dedi. 

Kalite standartlarını üst düzeyde tutmak için çalışmaların yapılacağını söyleyen Yılmaz, 'TUDES' adlı yeni bir sisteme geçileceğini de belirti. Halit Yılmaz, yeni düzenleme ile şöfor kontrollerinin baştan sona yapılacağını, bu vesileyle de kullanıcıların daha rahat ve güvenli seyahat edeceğini vurguladı. 

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/taksilerde-yeni-donem-uber-kriterleri-geldi-40856104
121
20
16
3
0
Emoji İle Tepki Ver
121
20
16
3
0