• Anasayfa
  • Uzay
  • Türkiye, 2028'de Ay'a Yumuşak İniş Yapmak İstiyor

Türkiye'nin 2028 Yılı Uzay Hedefi Açıklandı: Ay'a Yumuşak Bir İniş Yapmak İstiyoruz

126
51
7
5
1
Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Türkiye'nin 2028 yılı sonuna kadar Ay'a bir uzay aracı indirmek istediğini açıkladı. Bunun zor ancak imkansız olmadığını belirten Yıldırım, yapılacak çalışmaların Türkiye'yi başka bir boyuta taşıyacağını söylüyor.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Bursa'da düzenlenen "Mars 2050 Yaşam Alanı Fikir Yarışması Jüri Ödül Töreni"nde Türkiye'nin uzay vizyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Birincil hedeflerinin 2028 yılında Ay'a yumuşak bir iniş yapmak olduğunu söyleyen Yıldırım, bu inişi yapacak uzay aracının bazı veriler toplayıp bu verileri Türkiye'ye getireceğini vurguladı.

Yıldırım tarafından yapılan açıklamalara göre geçtiğimiz aylarda açıklanan Milli Uzay Programı, özellikle de diğer ülkeler tarafından büyük ilgi görmüş durumda. Bundan bir süre önce Türkiye Uzay Ajansı isminin kimse tarafından bilinmediğini, bilinse de çok önemsenmediğini söyleyen Yıldırım, Milli Uzay Programı'nın açıklanmasıyla aralarında ABD, Japonya, Rusya, Çin ve Avrupa ülkelerinin de olduğu pek çok kesimle konuşmaya başladıklarını ifade etti.

"Hedefler zor olsa da öngörülen takvimde gerçekleştirilecek"

Milli Uzay Programı

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı, Türkiye'nin uzay hedeflerine ulaşmasının kolay olmadığını, ancak Türk insanının bunları yapabilecek kapasitede olduğunu düşünüyor. Bu bağlamda özellikle de 10 yıllık süreç için öngörülen hedeflerin tutturulacağının altını çizen Serdar Hüseyin Yıldırım, 2023 yılına kadar Ay ile temasın nihai hedefler için kritik önem arz ettiğini belirtiyor. Ayrıca böylesi bir hamle, Cumhuriyet'in kurulduğu 100. yıl için de ayrı bir anlama geleceği düşünülüyor.

Serdar Hüseyin Yıldırım'ın parmak bastığı konulardan bir tanesi de uzayda motor ateşlemek. Dünya üzerinde bunu yapabilen çok az sayıda ülke olduğunu belirten Yıldırım, bu hayal gerçek olduğunda dünyadaki ilk 7 ülke arasına girileceğini ifade ediyor. Bugüne kadar Türkiye'de üretilmiş hiçbir aracın Dünya'nın manyetik alanının dışına çıkmadığının altını çizen Yıldırım'a göre yapılacak çalışmalar, Türkiye'yi bambaşka bir noktaya taşıyacak.

Kaynak : https://www.milliyet.com.tr/teknoloji/turkiye-uzay-ajansi-baskani-mars-2050-yarismasinda-konustu-6468834
126
51
7
5
1
Emoji İle Tepki Ver
126
51
7
5
1