Twitter, Yılın İkinci Çeyreğinde Milyonlarca Dolar Kaybetti: Zarar İçin Elon Musk Suçlandı!

12
2
0
0
0
Twitter, yılın ikinci çeyreğine ait mali raporunu yayınladı ve 270 milyon dolar zarar açıkladı. Beklentilerin altında kalan bu performansın nedenlerinden biri olarak Elon Musk'ın şirketi satın alma teklifindeki belirsizlikler gösterildi.

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk, Twitter’ı satın alma kararıyla tüm dünyanın gündemine oturmuştu. Ancak, ilerleyen zamanlarda yaşanan gelişmeler nedeniyle ünlü iş insanının bu satın alımdan vazgeçtiği duyurulmuştu. Popüler sosyal medya platformu ise Musk’ın bu kararına dava açarak cevap vermişti. 

Şimdi ise ABD merkezli teknoloji devinden yeni açıklamalar geldi. Geçtiğimiz günlerde Musk ile davasının mahkeme tarihi belli olan Twitter, bugün bir kazanç raporu yayınladı. Yayımlanan rapor, dev şirketin Musk’ın vazgeçme kararının ardından ciddi bir gelir kaybı yaşadığını ortaya koydu. 

Twitter, 270 milyon dolar zarar ettiğini duyurdu

Sosyal medya platformu, yılın ikinci çeyreğine ait finansal raporunu bugün yayınladı ve 1,2 milyar dolar gelir bildirdi. Bu, gelirin 1,3 milyar olan tahminlerin altında kaldığını ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla %1 düştüğünü gösterdi. Bunun yanı sıra şirket, geçen yılki 66 milyon dolarlık kâra kıyasla 270 milyon dolarlık bir zararın yaşandığını da belirtti. Bu çeyrekte hisse başına 35 sentlik kayıp yaşandığı da raporda yer aldı. Bu konudaki tahminler ise 7 sent idi.

Twitter’ın yayınladığı rapor, şirketin beklentilerin altında kaldığını ve Musk ile yaşananlardan etkilendiğini gösterdi. Yapılan açıklamalarda, bu performansa neden olarak ekonomik endişeler ve Musk’ın satın alımı ile ilgili belirsizlikler gösterildi. Twitter son olarak bu çeyrekte satın alımla ilgili olarak 33 milyon dolar, işten çıkarılma maliyetleri için ise 19 milyon dolar harcadığını belirtti. 

Bu duyurunun ardından şirketin hisseleri %2 düşüş yaşayarak 38,50 dolara kadar geriledi. Hisselerin son bir yılda ise %40’tan fazla değer kaybettiği bildirildi. 

Kaynak : https://www.forbes.com/sites/jonathanponciano/2022/07/22/twitter-posts-surprise-270-million-loss-in-first-earnings-report-since-elon-musk-terminated-44-billion-takeover-deal/?sh=349645f754a4
12
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
12
2
0
0
0