Volvo, Yeni Elektrikli SUV Planları Yapıyor

18
1
0
0
0
Otomotiv sektörü yavaş yavaş yeniden hareketlenirken bu hareketlenmede elektrikli araçlara dönüş önemli yer tutuyor. Volvo da bu süreçte iki yeni elektrikli SUV modeli geliştirmeyi planlıyor.

Koronavirüsten ilk ve en ağır etkilenen sektörler arasında yer alan otomotiv pazarı yavaş yavaş normale dönmeye başlıyor. Firmalar da maliyetleri azaltmak ve gecikmeleri en aza indirebilmek için ellerinden geleni yapıyor. 

Bu dönemde sektördeki firmaların stratejilerinde de değişiklikler olabiliyor. Bu değişiklikler genelde elektrikli modellere geçişi destekleyecek yönde oluyor. Volvo da en geç 2025’e kadar elektrikli otomobil üretmeyi amaçlıyor.

Volvo elektrikli SUV üretecek

volvo xc 40

İsveçli firmanın planları hakkında bir röportaj veren Volvo Tasarım Kıdemli Başkan Yardımcısı Robin Page, elektrikli araçlara odaklanmalarının portfolyolarını genişletmeye yardımcı olacağını ve diğer segmentlerde de yeni fırsatlar elde etmelerini söyledi.

Page açıklamalarında Elektrikliye geçiş bize arabaların ne olduğunu tekrar düşünme fırsatı veriyor. Sadece şimdiye kadar yaptıklarımızı tekrar tekrar yapmaya değil, daha büyük ve daha küçük araçlarda yeni fırsatlar aramaya da açığız. Tasarım ekibi olarak daima bariz olanın ötesini keşfediyoruz ve tabii ki elektrikli araçlar da aerodinamik ve insanların yer ihtiyacını dengelemek için önümüze yeni fırsatlar ve meydan okumalar çıkarıyor.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Page müşterilerin ne istediğinin de farkında: Bir SUV. Daha fazla sürüş yüksekliği, yüksek tavan ve kullanımındaki serbestlik bu araçları pek çok sürücünün tercihi haline getiriyor. Page, “Geleceğin karmaşık haline geldiği nokta SUV dünyası çünkü geleneksel SUV yüksek sürüş noktası ve çatıyla ilişkilidir. Elektriklilere geçerken tabii ki fiyat aralığı ve aerodinamikler esas noktalar hale geliyor. Volvo karakteristiklerini, teknolojiyi kullanarak SUV’lerle birleştirip sürdürülebilirlik ve CO2 hedeflerimizi tutturmanın yollarını aryıoruz.” dedi.

Güvenlik uzmanı elektriklilere hazır

volvo xc 40

Volvo yöneticisinin açıklaması ayrıca yeni SUV’lerin nelere odaklanacağını da gösterdi. Page, insanların SUV’lerin yüksek konumunu ve kullanışlılığını istediğini ancak elektrikli araçlardan menzil de istediklerini belirterek, bunun yolunun da iyi aerodinamiklerden geçtiğini ifade etti.

Gelişmiş dinamikler denildiğinde akla ilk gelenler arasında sedan modeller yer alıyor. Tesla Cybertruck da ilginç görüntüsüne rağmen aerodinamik açısından başarılı bir tasarıma sahipti. Volvo’nun yeni araç tasarımının nasıl olacağı ise bilinmiyor ancak en azından daha kıvrımlı bir araç bekleyebiliriz.

Kaynak : https://www.motor1.com/news/435837/volvo-electric-vehicle-coupe-suv/
18
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
18
1
0
0
0