WhatsApp, Yanlış Bilgilendirmenin Önüne Geçmek İçin Araştırmacıları Ödüllendirecek

4
4
3
2
1
Çevrimiçi toplulukların yanlış bilgilendirilmesiyle geniş çaplı bir mücadele başlatan WhatsApp, Araştırma Ödülleri ile yanlış bilgilendirmeyi engelleyecek çözümleri kendisine sunan araştırmacıları ödüllendirmeyi amaçlıyor.

Dünyanın en büyük anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, yanlış bilgilendirme ile mücadelesini güçlendirmek istiyor. WhatsApp Araştırma Ödülleri adı altında yeni bir proje başlatan şirket, yanlış bilgilendirme konusuyla ilgili araştırmacılardan gelecek her türlü sosyal bilim ve disiplin önerilerine açık olduklarını duyurdu.

WhatsApp Araştırma Ödülleri’nin amacı, WhatsApp, Facebook gibi yüz milyonlarca kişinin oluşturduğu politik ve sosyal topluluklardaki yanlış bilgilendirmenin önüne geçmek için çalışmalar yürüten araştırmacılara finansman sağlamak. Söz konusu maddi yardımın bir sınırı olmadığından araştırmacılar çalışmalarını diledikleri gibi genişletebilecekler.

WhatsApp Araştırma Ödülleri’nin maddi desteğinden yalnızca çevrimiçi etkileşim ve bilgi teknolojileri konusunda araştırma yürüten kişiler değil, araştırmalarını bu alanda genişletmek isteyen kişiler de faydalanabilecekler. Böylece çok geniş bir araştırmacı grubu WhatsApp’ın sağlamış olduğu maddi destekle toplulukların yanlış bilgiden korunmasını sağlayacak.

WhatsApp, araştırmacılar ile veri paylaşımı konusuna da açıklık getirdi. Kullanıcı verileri, WhatsApp’a başvuruda bulunacak hiçbir araştırmacı ile paylaşılmayacak. Tüm araştırmacılar, araştırmalarında kullanacakları verilerden kendileri sorumlu olacak. WhatsApp Araştırma Ödülleri için araştırmacıların 12 Ağustos’a kadar başvuruda bulunmaları gerekiyor. Başvuru sahipleri diğer gelişmeler için 15 Eylül’de e-posta yoluyla bilgilendirilecekler.

Kaynak : https://www.fonearena.com/blog/257521/whatsapp-research-awards-tackle-social-science-misinformation.html
4
4
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
4
4
3
2
1