Windows 7'nin 2023 Yılına Kadar Güncelleme Almasını Sağlayacak Hizmet

38
24
3
3
2
Windows 7'ye veda için geri sayım sürerken Microsoft'un yeni bir hizmeti ortaya çıktı. ESU olarak isimlendirilen bu hizmet, Windows 7'nin 2023 yılına kadar güvenlik güncellemeleri almasını sağlıyor. Ancak elbette bu özellik, ciddi bir ücrete tabi.

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, 14 Ocak 2020 tarihinde bir devrin sonunu getirecek. Şirket, sadece birkaç hafta sonra efsane işletim sistemlerinden bir tanesi olan Windows 7'ye sunduğu desteği kesecek. Böylelikle tüketiciler, Windows 7 için yeni güvenlik güncellemeleri ve özellikler almayacaklar.

Geçtiğimiz dönemlerde yaptığımız pek çok haberde, tüketicilerin Windows 7'den kolay kolay vazgeçmeyeceklerini söylemiştik. Yaşanan yeni bir gelişme, tüketicilerin Windows 7'den vazgeçmelerine gerek kalmayabileceğini gösteriyor. Çünkü keşfedilen yeni bir Microsoft hizmeti, Windows 7 için 2023 yılına kadar sunulacak güncellemelerinin belirli bir ücret karşılığında satın alınmasını sağlıyor.

Windows 7

Microsoft'un bu ücretli hizmeti, "Windows 7 Extended Security Updates" (ESU) (Windows 7 Genişletilmiş Güvenlik Güncellemeleri) olarak isimlendiriliyor. Ancak ESU hizmetiyle ilgili olarak bilinmesi gereken şey, bu servisten herkesin faydalanamadığı. Öyle ki, bu hizmetten faydalanabilmeniz için ya küçük veya orta ölçekli kobi olmanız ya da Microsoft ile toplu lisans anlaşmanızın olması gerekiyor.

Microsoft geçtiğimiz ay, Windows 7 için bir güncelleme yayınladı ve güncellemenin içerdiği önemli yeniliklerden bir tanesi de ESU ile ilgiliydi. Kullanıcılar, son güncelleme ile kendi işletim sistemlerinin ESU hizmetine uygun olup olmadığını anlayabildiler. Ancak sisteminiz, ESU hizmetiyle uyumlu olsa bile yeni bir ESU lisans anahtarına sahip olmanız gerekiyor.

Windows 7'yi 2023'e kadar güncel tutmanın bedeli:

Windows 7

Windows 7 için sunulan ESU hizmeti, Windows 7'yi 2023 yılına kullanılabilir kılıyor ancak bunun çok ciddi bir bedeli de oluyor. Örneğin; Windows 7 Pro işletim sistemine sahip olan bir bilgisayarın 3 yıl boyunca destek almasını istiyorsanız, 200 dolar ödeme yapmanız gerekiyor. Üstelik bu rakam, sadece tek bir bilgisayar için geçerli. Yani kobilerin, bu işlem için çok ciddi bir bütçe ayırmaları gerekiyor.

Microsoft'un Windows 7 için sunduğu bu yeni hizmetin ne kadar etkili olacağı ve tüketiciler tarafından ne kadar tercih edileceği şu an için bilinmiyor. Ancak en azından işletme sahipleri, Windows 7'yi kullanmaya devam edebilecekler. Bakalım Windows 7, ESU sayesinde 2023'e kadar varlığını sürdürebilecek mi?

Kaynak : https://www.zdnet.com/article/bypass-discovered-to-allow-windows-7-extended-security-updates-on-all-systems/
38
24
3
3
2
Emoji İle Tepki Ver
38
24
3
3
2