'Yapı Denetim' Firmaları İçin Yeni Bir Tebliğ Yayınlandı: İşini Düzgün Yapmayan Kapatılacak!

6
1
0
0
0
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yapı denetim firmaları hakkında önemli bir karar yer aldı. Karara göre şirketler, 3 kez iş almaktan men edilmeleri halinde kapatılacaklar.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında inşaat sektörü ile ilgili yeni bir tebliğ yer aldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yayımlanan "Yapı Denetim Kuruluşlarının Faaliyetlerinin Denetlenmesi, İdari Müeyyide Uygulanması ve İdari Para Cezalarının Tahsil Edilmesinin Usûl ve Esaslarına Dair Tebliğ" ile yapı denetim şirketleri için önemli bir karar alındı. Karara göre yapı denetim firmaları, para kazanmaya devam etmek için artık çok daha hassas davranmak durumunda kalacaklar.

Resmi Gazete'deki karara göre bundan sonra 3 kez yaptığı denetleme nedeniyle men cezası alan yapı denetim firmalarının izin belgeleri iptal edilecek. Yani bu firma bir daha iş alamayacak. Ayrıca bir şirketin yaptığı çalışmalar, bir kişinin ihbar veya şikayeti üzerine incelenebilecek. Devlet, şirket hakkında resen de hareket edebilecek. Tespit edilen usulsüzlükler ise her iş için ayrı ayrı değerlendirilecek.

İdari para cezaları, sözleşme bedelinin en fazla yüzde 50'si olacak

Yapı Denetim şirketlerine düzenleme

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ, yapı denetim şirketlerine uygulanan para cezaları ile ilgili de hususlar içeriyor. Buna göre; kesilecek para cezaları, yapı denetim hizmet sözleşmesi tutarının yüzde 50'sinden fazlası olamayacak.

Yapı Denetim Kuruluşlarının Faaliyetlerinin Denetlenmesi, İdari Müeyyide Uygulanması ve İdari Para Cezalarının Tahsil Edilmesinin Usûl ve Esaslarına Dair Tebliğ kapsamında şirketlere verilen men cezaları Resmi Gazete'de yayımlanacak. Merkez Yapı Denetim Komisyonu'ndan gelecek karardan sonra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı harekete geçecek ve şirketin izin belgesini iptal edecek. Para cezalarının ise Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonraki bir ay içinde ödenmesi gerekecek.

Kaynak : https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/03/20230314-7.htm
6
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
1
0
0
0