Siz Hiç Yürüyen Yılan Gördünüz mü? Bir YouTuber, 150 Milyon Yıldır Sürünen Yılanlara 'Ayak' Yaptı [Video]

28
21
2
1
0
Siz Hiç Yürüyen Yılan Gördünüz mü? Bir YouTuber, 150 Milyon Yıldır Sürünen Yılanlara 'Ayak' Yaptı [Video]
YouTuber Allen Pan, yılanları yeniden ayaklı yapmaya karar verdi ve bir yılan için protez ayaklar geliştirdi. Kendisi için oluşturulan protez ayaktaki boruya giren yılan, kısa süreliğinde ayakların yolcusu oldu.

Pek çok kişinin yanına yaklaşmaya cesaret edemediği yılanlar, bundan 100 ila 150 milyon yıl önce aslında kendi ayaklarına sahiplerdi. Bu günlerde sürünerek yaşamını sürdüren yılanlar, özellikle boa ve piton türlerinden olanlar kuyruklarına doğru halen çok küçük ayak kemiklerine sahip olmaya devam ediyorlar.

Peki, yılanların tekrar kendi ayakları olsaydı nasıl olurdu? İşte bu sorunun cevabı, YouTuber Allen Pan tarafından kısmen verildi. Pan, hayvanlar aleminde protez bacakların yaygınlığı artarken neden yılanlara da bir şeyler yapılmadığından yakınarak bir yılana ayaklı olma deneyimi yaşatmaya karar verdi.

Milyonlarca yıl sonra yılanları ayaklarına kavuşturma macerası:

Pan’ın yeniden ayaklı yılan görme macerası, öncelikle sürüngenlerin nasıl yürüdüğünü anlamak için bir petshopta başladı. Burada kertenkelelerin nasıl yürüdüğünü inceleyen Pan, ardından aynı yürüyüş biçimini geliştirdiği robot ayaklara aktardı. Ortasında boru bulunduran dört ayaklı bu sistem, şu anlık oldukça basit idi.

Pan, bunun ardından uzun süredir yılanlarla zaman geçiren bir kişinin yanına gitti ve sakin yılanlardan birini borunun içine girmesini sağlamaya çalıştı. Yılan, ilk başlarda boruya girmek istemese de en sonunda girdi. Yılan tamamen borunun içindeyken de ayaklar çalıştırıldı ve ayaklı yılanlar bir anlığına da olsa geri dönmüş oldu.

Tabii geliştirilen ayaklar, yılan tarafından kontrol edilmiyordu. Ayakları kontrol eden kişi Pan’ın kendisiydi. Dolayısıyla yılan bu ayaklarda sadece bir yolcuydu. Fakat kim bilir, belki de bu videonun viral olması sayesinde bilim dünyası da yeni bir odak noktası bulmuş olabilir. Yılanların sinir sistemine bağlı protez bacaklar, belki de önümüzdeki yıllarda gerçek olabilir.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/a-snake-lover-built-robotic-legs-for-a-snake-and-its-insane
28
21
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
28
21
2
1
0