Zihin Okuma Teknolojisi ile Aklımızdan Geçenleri Yazıda

3
2
1
0
0
Zihnimizden geçirdiğimiz sözcükleri yazıya dökecek olan teknoloji, zaten kullanmakta olduğumuz asistan uygulamaları sayesinde konuşmaya da dönüşecek.

Ses tanıma teknolojisi, elle yazma imkânının bulunmadığı durumlarda oldukça kullanışlı bir alternatif haline geldi. Ancak yakında zihninizden geçen sözcükleri siz hiçbir şey söylemeden, konuşma ve yazıya dökebilen bir teknoloji geliyor.

Kulağa bir bilim-kurgu ürünü gibi gelen bu gelişme, çeşitli araştırmaları bir arada yürütmekte olan bilim insanları sayesinde hayatımıza yakın bir zamanda girecekmiş gibi görünüyor. Hali hazırda var olan Siri ve Google Asistan gibi ses ara yüzleriyle çalışan asistan uygulamalarını çok daha ileri verimlilik düzeylerine taşıması beklenen bu gelişmenin esas önemli yanı ise, konuşma engeli olan dostlarımıza sunacağı hizmet.

Konuşurken ve bir konuşmayı dinlerken beynimizin ürettiği sinyalleri çözümlemek üzere çalışmalar yapmakta olan bilim insanları, bu sinyallerin yazıya dökümünde farklı zihinsel aktivitelerin olumlu ve olumsuz sonuçlarını da analiz ediyorlar. Yani bilim insanları, bir sözcüğü söylediğimizde beynimizin ürettiği sinyalin aynısını, sözcüğü zihnimizden geçirdiğimizde beynimizin ürettiği sinyalle doğru olarak eşleştirmenin yolunu arıyorlar.

Frontiers in Human Neuroscience isimli bültende yayınlanan makaleye göre; yürütülmekte olan çalışmalarda, beyinden sinyallerin algılanması ve çözülmesi adına ileri düzey MR cihazlarından, kızıl ötesi görüntülemeye kadar birçok farklı teknik bir arada ve karşılaştırmalı olarak kullanılıyor. Ayrıca yine bahse konu makaleye göre bu teknolojinin işlevsel hale getirilmesinden sonra görsel hafızaya dayalı resimler oluşturmak da ileriki safhalarda oldukça mümkün görünüyor.

Günlük hayatta nasıl, ne şekilde kullanılacağı bir kenarda dursun; teknoloji insanların hayatlarını kolaylaştırmakla anlam ve değer kazanan bir kavram. Umarız, bu zihin okuma teknolojisi de bir an evvel hayatlarımıza girer ve konuşma engelli dostlarımızın hayatlarına ihtiyaç duydukları kolaylığı getirir.

Kaynak : http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3873980/Forget-typing-Computers-read-MIND-convert-thoughts-text-way.html?ITO=1490&ns_mchannel=rss&ns_campaign=1490
3
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
1
0
0