• Anasayfa
  • Yaşam
  • 2. Dünya Savaşında Batan Uçak Gemisinin Enkazı Bulundu Video

2. Dünya Savaşı’nda Batan USS Wasp Uçak Gemisinin Kalıntıları Bulundu (Video)

19
4
2
0
0
İkinci Dünya Savaşı’nda Japon denizaltı saldırıları sonucunda Solomon Adası açıklarında batan USS Wasp uçak gemisinin kalıntıları keşfedildi.

İkinci Dünya Savaşı, uçakların ve uçak gemilerinin ne kadar etkili olduklarını gösteren bir savaş olarak tarihe geşti. Savaşın gemileri kendi başlarına birer efsane konumuna yöneldi. Bu gemilerin en meşhuru Yamato olsa da USS Wasp da meraklıları arasında oldukça popüler bir gemi. 1940’da denizlere açılan gemi, 1942’de batırılmıştı.

Araştırma gemisi Petrel, son dönemde bu bölgede araştırmalar yapıyordu. Petrel kaşifleri, Wasp’ın kalıntılarını Avustralya ve Yeni Zelanda arasında bir yerde, yüzeyden 4.2 kilometre aşağıda buldular. Böylece gemi ve ekibinin bulduğu gemilere bir yenisi eklenmiş oldu.

Keşif ekibinin daha önce bulduğu gemiler arasında USS Juneau, USS Ward, USS Lexington, USS Helena ve USS Indianapolis bulunuyordu. Şubat başında da bir başka uçak gemisi olan USS Hornet’in kalıntıları bulunmuştu.

Şu anda ABD donanmasında yer alan USS Wasp gemisinin kaptanı Colby Howard, Wasp denizcilerinden, özellikle de özgürlüklerini bedelini canıyla ödeyen denizcilerden minnetar olduklarını söyledi.

USS Wasp, 15 Eylül 1942’de Solomon Adaları açıklarında gerçekleşen bir Japon denizaltı saldırısında batmıştı. Geminin aldığı ağır darbelerden sonra kaptan geminin terk edilmesi emrini vermişti. USS Wasp’ın tamamen batması ise 8 saat sürmüştü. Saldırıda 176 denizci hayatını kaybederken 366 kişi de yaralanmıştı. Toplam mürettebat ise 2162 kişiydi.

Petrel ekibi, Paul Allen tarafından kurulmuştu. Allen’in tek şartı, tarihi batıkların savaş mezarlığı olarak değerlendirilmesi ve yerlerinin gizli kalmasıydı. Batıkların tam konumu yalnızca hükümetler ve müzelerle paylaşılıyor. Pertel, 6 kilometre derinliğe kadar inebilen otonom bir su altı cihazına sahip. Gemide ayrıca başka gemilerde bulunmayan teknolojiler de kullanılıyor.

Kaynak : https://sputniknews.com/science/201903151073251854-uss-wasp-wreckage-found/
19
4
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
19
4
2
0
0