A101'de Satılan Dehşet Verici Çocuk Kitabı, Sosyal Medyanın Gündeminde: Her Şeyi Yiyen Çocuk!

76
15
4
2
1
Son dönemlerde özellikle ünlü markaların ürünlerini tüketicilere daha ucuz fiyattan sunan A101, şimdilerde ise bir çocuk kitabı ile gündemde. A101'in satışa sunduğu çocuk kitabının içinde çocuklar için uygunsuz ve korkutucu görsellerin olması gerekçesi ile büyük tepki çekti.

Okulların açılmasına az bir süre kala birçok market, kırtasıye ürünleri satmaya başladı. Artan okul masraflarından dolayı vatandaşlar artık uygun fiyatlı ürünler satan yerlere yöneldi. Zincir marketlerin de kırtasiye ürünleri satmaya başlamasından sonra veliler, kırtasiyeler yerine bu marketlere yönelmeye başladı.

Son dönemlerde pahalı ürünleri absürt fiyatlarda satmaya başlayan A101, bu sefer bir çocuk kitabı ile gündemde. Diğer çocuk kitaplarından farklı eylemler ve görseller barındıran 'Her Şeyi Yiyen Çocuk' isimli kitap, A101'de satılmaya başlandı ve büyük tepki çekti. Üstelik sadece bu markette değil, kitap satan birçok yerde satılıyor.

'Her Şeyi Yiyen Çocuk' kitabının yabancı bir kitaptan çevrildiği görülüyor.

İngiliz yazar Clemency Pearce tarafından yazılan bu çocuk kitabı, Türkçe'ye çevrilerek satışa sunulmuş. Kitabın ismi bile Türkçe'ye bire bir olarak çevrilmiş. Yazar bu kitabı İngiltere'de satışa sunduğunda 3 yaş üzeri çocukların okuyabileceği ve kahkaha unsurlarının yer aldığını, yani herhangi bir olumsuz örnek yaratacak unsurun yer almadığını söylüyor.

Kitabın içeriğinde tepki çeken birçok ifade yer alıyor.

Çocuklar üzerinde kötü bir etki bırakmayan ve 3 yaş üstü her çocuğun okuyabileceği bir kitap olarak tanımlanan 'Her Şeyi Yiyen Çocuk', ilginç figürler barındırıyor. Kitaptaki her şeyi yiyen çocuk, çamur ve karınca yiyor. Ardından kardeşinin iç çamaşırını mideye indirdiği görülüyor. Bununla kalmayıp devamında yan komşusunu yiyor. Çocuğun her şeyi yemesi dışında, yediği şeylerin figürleri apaçık bir şekilde gösteriliyor. Hatta komşusunu mideye indirdiği görselde takma diş, inci kolye ve bir ayakkabı görülüyor.

Dahası, çocukları eğlendirebileceği düşüncesiyle kitap ile ilgili videolar çekiliyor ve YouTube'ta yayınlanıyor. 

Videoda, hikaye çocukların ilgisini çekebilecek bir ses tonunda baştan sona anlatılıyor ve tüm figürler açık bir şekilde gösteriliyor. 

'Alive Story Time' isimli bir YouTube kanalında kitabı tanıtan Miss Ferreira, hikayede çocuğun yan komşusunu yediği kısmı anlatınca yüzünde ilginç bir ifade beliriyor.

Ferreira, kitabı okurken figürlere göz atıyor ve surat ifadesi birden değişiyor. Ardından kitabı okumaya devam ediyor. 

Hikayenin başında, koltuğa oturmuş yaşlı bir adam çocukken yaptığı haylazlıkları anlatıyor. Küçüklüğünde türlü türlü şeyler yediğini anlattıktan sonra çocuğa ne yediğine dikkat etmesi gerektiğini ve meyve-sebze tüketmesini öğütlüyor. Her ne kadar hikayenin bu kısmı normal gözükse de, çocuğun yediği şeyler normalin dışında olan şeyler olduğu için dikkat çekiyor.

Sosyal medyada kitaba gelen yorumlar da gecikmedi.

Kitap halen A101'de satılmaya devam ediyor. Gelen tepkilere rağmen kitabın satıştan kaldırılıp kaldırılmayacağı ise merak konusu.

Kaynak: X, Ekşi Sözlük

 

76
15
4
2
1
Emoji İle Tepki Ver
76
15
4
2
1